Nowy numer 33/2022 Archiwum

Zawiadamiamy o... śmierci uniwersytetu

Studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego w strojach żałobników "opłakiwali"... śmierć uniwersytetu.

Środowisko naukowe i studenckie Uniwersytetu Gdańskiego 10 czerwca przyłączyło się do ogólnopolskiego happeningu protestacyjnego "Śmierć Uniwersytetu", organizowanego przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej, który ma zwrócić uwagę na pogarszającą się sytuację uczelni w kraju.

Protest rozpoczął się na Wydziale Filologicznym happeningiem, podczas którego wygłaszano postulaty komitetu, a studenci i pracownicy naukowi w przebraniu żałobników "opłakiwali" śmierć uniwersytetu. Godzinę później powtórzono protest w tej samej formie na Wydziale Nauk Społecznych. Na budynkach Uniwersytetu Gdańskiego manifestujący zawiesili czarne flagi symbolizujące zagrożenie racji bytu uczelni humanistycznych.

Do głównych postulatów komitetu oraz tworzących go pracowników i studentów uczelni w kraju należy sprzeciw m.in. wobec: "wprowadzenia podziału na uczelnie »flagowe« i »techniczne« oraz wiążącego się z nim przerzucenia finansowania uczelni »technicznych« na samorządy, a także sugerowanych przez MNiSW fuzji publicznych szkół wyższych z prywatnymi; standaryzacji i postępującej biurokratyzacji uczelni; przerzucania finansowania uczelni na system grantowy, który w wielu przypadkach hamuje rozwój oraz wprowadza niejasne i nieuczciwe zasady rozdziału funduszy na badania; odpłatności za drugi kierunek studiów; nieuczciwych konkursów na stanowiska na uczelniach".

- Nie o sam Uniwersytet Gdański tu chodzi, tylko o całościową politykę zmian, które degradują poziom i pozycję uczelni w Polsce - podkreślają organizatorzy pikiety.

"Nie mam wątpliwości, że na naszych uczelniach jest dużo do zrobienia, dużo do zmienienia, ale robić reformy w tego rodzaju klimacie eksterminacyjnym, jaki proponują władze, to najgłupszy pomysł z możliwych" - napisała na Facebooku prof. Ewa Graczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama