Nowy numer 48/2020 Archiwum

Utrudnienia w centrum Gdańska

- Nieprzypadkowo wybraliśmy taki termin prac - trwają wakacje i ruch w mieście się zdecydowanie zmniejszył - mówi Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska.

Już 11 lipca na ul. Hucisko, w jednym z najbardziej ruchliwym miejsc w Gdańsku, rozpoczną się prace drogowe związane z pierwszym etapem budowy Forum Gdańsk. Utrudnienia potrwają prawie 4 miesiące. Drogowcy będą pracować na trzy zmiany, czyli przez całą dobę.

Ul. Hucisko zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego i komunikacji publicznej, ponieważ pod nią, wzdłuż torów kolejowych, zbudowany zostanie tunel, który będzie biegł od Dworca Gdańsk Główny PKP pod Targiem Siennym i Rakowym, aż do ul. Toruńskiej.

- Rozpatrywaliśmy dwa warianty - bardziej uciążliwy dla kierowców i podróżujących komunikacją miejską, ale zdecydowanie krótszy oraz mniej uciążliwy i zarazem dłuższy. Ostatecznie wybraliśmy wariant szybszy. Przed nami więc 15 tygodni bardzo dużej uciążliwości prac budowlanych w obrębie fragmentu Huciska, ale potem będzie już tylko lepiej - tłumaczy A. Bojanowski.

O zmianach w organizacji ruchu kierowcy będą informowani już na rogatkach miasta - na obwodnicy, obwodnicy południowej i przy wjeździe od strony Sopotu. Wszystko po to, by mogli zawczasu objechać centrum miasta i uniknąć utrudnień.

Ci, którzy codziennie dojeżdżają do centrum m.in. z Siedlec ul. Kartuską, na skrzyżowaniu przy Urzędzie Miejskim będą kierowani w lewo, w ul. 3 Maja, w kierunku pl. Zebrań Ludowych lub w prawo, w kierunku węzła Groddecka i al. Armii Krajowej. Miasto będzie też zalecać jazdę ul. Bema do ul. Dąbrowskiego i wjazd do centrum przez ul. Nową Wałową. Skrzyżowanie przed Żakiem będzie przejezdne dla jadących ul. Okopową na wprost i skręcających na Targ Drzewny.

Zmianie ulegną również trasy komunikacji miejskiej w tym rejonie. Linie tramwajowe 10 i 12, zamiast jechać przez Hucisko, zostaną skierowane w ul. 3 Maja i dalej w kierunku Wrzeszcza. Przez Hucisko nie pojadą również autobusy - linie, które tamtędy kursowały, również pojadą ul. 3 Maja i zakończą trasę na przystanku przy dworcu PKS (będzie to przystanek wspólny dla tramwajów i autobusów). Na czas utrudnień ZTM wydłuży natomiast trasę linii 154, by umożliwić wszystkim potrzebującym dojazd do przychodni przy ul. Wałowej.

Utrudnienia w centrum Gdańska   Zmiana organizacji ruchu na ul. Hucisko materiały prasowe Hucisko pozostanie otwarte dla pieszych i rowerzystów, którzy będą mogli przejść przez teren robót specjalnie wyznaczonym chodnikiem.

Do zespołów obsługi mieszkańców i filii gdańskiego magistratu trafiły już specjalne ulotki z informacją dotyczącą utrudnień. Ulotki, wraz z butelkowaną wodą mineralną, rozdawać będą również wolontariusze, którzy pojawią się na ulicach Gdańska. Na etykietach butelek i na ulotkach znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym odsyła do strony z komunikatami drogowymi.

Utrudnienia spowodowane budową tunelu w Hucisku to tylko wstęp do dalszych utrudnień, jakie wywoła budowa Forum Gdańsk. W późniejszym terminie wykonawca centrum handlowego planuje zaślepić częściowo tunel dla pieszych przy Bramie Wyżynnej. Nie będzie wyjścia na teren od strony Targu Siennego i Targu Rakowego. Piesi będą zmuszeni poruszać się naokoło - przez skrzyżowanie ulic Wały Jagiellońskie i Hucisko.

W dalszej perspektywie jest także zamknięcie ul. 3 Maja z uwagi na montaż płyty betonowej, na której ma stanąć Forum Gdańsk, ponad linią kolejową. Przewidywane są też utrudnienia w związku z rozbudową węzła Groddecka. 
  
Forum Gdańsk powstaje na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. W ramach inwestycji powstaną budynki handlowe, biurowe i usługowe, których łączna powierzchnia wyniesie prawie 144 tys. m kw.

Łączny koszt budowy Forum Gdańsk oszacowano na ok. 800 mln zł. Sama 6-hektarowa miejska działka warta jest ok. 130 mln zł. W zamian za nią inwestor zbuduje Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, które będzie niekomercyjną częścią Forum Gdańsk, przejętą przez miasto. Znajdzie się tam główny punkt miejskiej informacji turystycznej.

Budowa Forum Gdańsk ma potrwać 30 miesięcy. Pierwsi klienci mają tam się pojawić pod koniec 2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama