Nowy numer 15/2024 Archiwum

Rejestracja na ŚDM już możliwa

- Jesteśmy przygotowani na 10 tys. zgłoszeń. Na chwilę obecną zarejestrowało się już 10 grup pielgrzymów, czyli około 2 tys. osób. Głównie z Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i jedna grupa z Korei - mówi ks. Artur Miroński z Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Archidiecezji Gdańskiej, odpowiedzialny za przyjmowanie zgłoszeń pielgrzymów.

Ruszył system rejestracji pielgrzymów z całego świata, którzy w naszej diecezji spędzą prawie tydzień poprzedzający Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Wystartował 26 lipca. Codziennie spływają nowe wiadomości. Nie wszystkie to zgłoszenia. Jest też bardzo dużo pytań, choć niektóre mogą brzmieć banalnie, jak np. czy w Gdańsku lądują samoloty. Zespół koordynujący, liczący ponad 20 wolontariuszy, każdy mail traktuje bardzo poważnie. – Na podstawie tych pytań, które do nas spływają, stworzymy ściągę dla tych wszystkich, którzy dopiero rejestrować się będą – wyjaśnia duszpasterz.

Pielgrzymi z całego świata będą mieli zagwarantowany pobyt w jednej z kilkunastu parafii od Wejherowa aż do Pszczółek, a głównym punktem odniesienia, decydującym o rozmieszczeniu gości, jest sieć SKM. – To dlatego, że każdy pielgrzym będzie miał zagwarantowany darmowy transport miejski – wyjaśnia ks. Miroński. Wszystko po to, żeby uniknąć niepotrzebnych korków, które mogłyby powstać, gdyby grupy poruszały się po mieście własnymi autokarami. – Sugerujemy również pielgrzymom zalecenie krakowskie, aby unikać dojazdu na ŚDM autokarami. Bo jak wszyscy jednego dnia ruszą na Kraków, to korki mogą być już od Katowic – mówi ks. Miroński.

Na wrzesień zaplanowano rozlokowanie zgłoszonych grup. – Będziemy przydzielać je do ponad 20 wybranych już parafii, które wcześniej zadeklarują, ilu pielgrzymów mogą przyjąć – wyjaśnia ks. Artur.

Osoby i grupy z naszej diecezji, które chciałyby pojechać na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (26–31 lipca 2016), również powinny się zarejestrować. – Można to zrobić indywidualnie albo grupowo. A osobą organizującą wyjazd grupy wcale nie musi być ksiądz – wyjaśnia Wiktoria Czekaj, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego. Rejestracja osób z Polski ma ułatwić organizację transportu, noclegów czy wyżywienia. – Będąc zarejestrowanym, możemy korzystać w pełni z ŚDM. Oczywiście, można pojechać na żywioł, ale wtedy traci się możliwość otrzymania wszystkich materiałów związanych z ŚDM, np. identyfikatora – dodaje W. Czekaj.

Aby ułatwić pielgrzymom z naszej diecezji dotarcie na ŚDM, organizatorzy zatroszczyli się o współpracę z PKP. Można wynegocjować zniżki, a nawet specjalne pociągi przewożące młodzież, dopasowane dniem i godziną wyjazdu grup. Koordynatorem współpracy z PKP jest ks. Piotr Wulgaris. Do niego można kierować pytania oraz konkretne propozycje (telefonicznie: 512 819 585 oraz mailowo: pwulgaris@gmail.com).

Wszystkie informacje dotyczące rejestracji znaleźć można na stronie internetowej pod adresem: www.krakow2016.com.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama