Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach jako jedyny obiekt muzealny w województwie pomorskim otrzymał nominację w konkursie „7 Nowych Cudów Polski".
Początki muzeum we Wdzydzach sięgają 1906 roku. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Obecnie jest to najstarsze muzeum na wolnym powietrzu w Polsce mające w swych zbiorach budynki z okresu od XVII do XX wieku. Przez wszystkie lata działalności, poszerzano ekspozycję, która obecnie wynosi ponad 50 obiektów, a docelowo ma sięgnąć liczby ponad 100.
Są to m.in. zagrody chłopskie, dwory, budynki użyteczności publicznej w tym dwa kościoły, karczmy, kuźnia, młyny. Oprócz samego zwiedzania tych obiektów i urządzonych w nich wnętrz, muzeum proponuje również bardzo atrakcyjny program edukacyjno-rekreacyjny. – W ofercie mamy m.in. lekcje i warsztaty muzealne takie jak rękodzieło, malarstwo na szkle, haft, dawne zabawy i zabawki, lekcje w zabytkowej szkole czy lekcje języka kaszubskiego oraz cykliczne imprezy plenerowe – wyjaśnia Bartosz Stachowiak z Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum we Wdzydzach.
Ciekawostką znajdującą się na terenie muzeum jest kościół św. Barbary, który do Wdzydz przyjechał ze wsi Swornegacie. – Kościół zbudowany został około 1700 roku – wyjaśnia pani Maria, która udziela informacji związanych z ekspozycją. W Swornychgaciach świątynie rozebrano 1980 roku. Przewieziono na teren Kaszubskiego Parku Etnograficznego, gdzie została odrestaurowana i złożona. 4 lipca 1987 roku kościół konsekrowano. Msze św. odprawiane są w każdą niedziele oraz święta. – Jest to jedyny kościół we Wdzydzach. Służy, więc nie tylko turystom, ale przede wszystkim miejscowym – dodaje pani Maria. Interesującym jest fakt, że ze względu na ołtarz ksiądz odprawia Msze św. stojąc tyłem do wiernych. – Kościół stracił swoją posługę w 1916 roku, czyli przed Soborem Watykańskim II, a że jest to obiekt muzealny, nie można było niczego w wystroju zmienić, zwłaszcza ołtarza – wyjaśnia pani Maria.
Walory Kaszubskiego Parku Etnograficznego dostrzegła kapituła 5. już edycji konkursu „7 Nowych Cudów Polski". Nominowanych zostało 16 miejsc, które zasługują na wyróżnienie, jako najciekawsze i najatrakcyjniejsze miejsca na terenie Polski. – Ucieszyła nas bardzo ta wiadomość, bo znaleźliśmy się w całkiem zacnym gronie konkurentów. Dodatkowo jesteśmy jedyną nominowaną instytucją z województwa pomorskiego. Dlatego mamy cichą nadzieję, że mieszkańcy regionu czynnie włączą się w akcje i oddadzą na nas swój głos – mówi pan Bartosz.