Nowy numer 24/2021 Archiwum

Spadające gwiazdy nad Pomorzem?

W nocy z 12 na 13 sierpnia niebo nad Pomorzem rozświetlą spadające gwiazdy, czyli najpopularniejszy rój meteorów, zwanych Perseidami. Wyjątkowe zjawisko będzie można podziwiać już od godz. 22.00. Oczywiście, jeśli będzie bezchmurnie.

Jak powinno się przygotować do obserwacji meteorytów? - Podstawowym warunkiem obserwacji jest dobra pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, ale nie całe. Dobrze byłoby, gdyby noc była bezksiężycowa. Koniecznie trzeba też swoje obserwacje prowadzić w oddali od wszelkich sztucznych źródeł światła (np. miast czy oświetlonych ulic). Przed obserwacjami wskazane jest także ok. 30 minutowe "przyzwyczajenie" oczu do ciemności - wyjaśnia dr Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz naukowy "Gościa Niedzielnego". 

W przeciwieństwie do innych zjawisk astronomicznych, obserwacja Perseidów nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Spadające gwiazdy przy odpowiednich warunkach będzie można dostrzec gołym okiem. Perseidy będą najlepiej widoczne w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Według prognoz na Pomorzu wystąpią dzisiaj burze z deszczem, a niebo będzie zachmurzone. Nadzieją dla obserwatorów spadających gwiazd jest występujący w naszym regionie wiatr, który może przegonić chmury.  

Z kolei pojutrze, 14 sierpnia, w centrum nauki Hewelianum odbędzie się "Astronoc", podczas której będzie można wspólnie oglądać meteoryty i wysłuchać naukowego komentarza na ten temat. 

W programie także prezentacja działania łazika marsjańskiego, trening astronautów na symulatorze lotu, pokaz nieba w planetarium mobilnym oraz obserwacja Słońca i obiektów astronomicznych. A poza tym "Gwiezdny koncert" - muzyka elektroniczna połączona z astronomicznymi wizualizacjami. 

Więcej o spadających gwiazdach TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama