Nowy numer 38/2023 Archiwum

Spadające gwiazdy nad Pomorzem?

W nocy z 12 na 13 sierpnia niebo nad Pomorzem rozświetlą spadające gwiazdy, czyli najpopularniejszy rój meteorów, zwanych Perseidami. Wyjątkowe zjawisko będzie można podziwiać już od godz. 22.00. Oczywiście, jeśli będzie bezchmurnie.

Jak powinno się przygotować do obserwacji meteorytów? - Podstawowym warunkiem obserwacji jest dobra pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, ale nie całe. Dobrze byłoby, gdyby noc była bezksiężycowa. Koniecznie trzeba też swoje obserwacje prowadzić w oddali od wszelkich sztucznych źródeł światła (np. miast czy oświetlonych ulic). Przed obserwacjami wskazane jest także ok. 30 minutowe "przyzwyczajenie" oczu do ciemności - wyjaśnia dr Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz naukowy "Gościa Niedzielnego". 

W przeciwieństwie do innych zjawisk astronomicznych, obserwacja Perseidów nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Spadające gwiazdy przy odpowiednich warunkach będzie można dostrzec gołym okiem. Perseidy będą najlepiej widoczne w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Według prognoz na Pomorzu wystąpią dzisiaj burze z deszczem, a niebo będzie zachmurzone. Nadzieją dla obserwatorów spadających gwiazd jest występujący w naszym regionie wiatr, który może przegonić chmury.  

Z kolei pojutrze, 14 sierpnia, w centrum nauki Hewelianum odbędzie się "Astronoc", podczas której będzie można wspólnie oglądać meteoryty i wysłuchać naukowego komentarza na ten temat. 

W programie także prezentacja działania łazika marsjańskiego, trening astronautów na symulatorze lotu, pokaz nieba w planetarium mobilnym oraz obserwacja Słońca i obiektów astronomicznych. A poza tym "Gwiezdny koncert" - muzyka elektroniczna połączona z astronomicznymi wizualizacjami. 

Więcej o spadających gwiazdach TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast