Na plaży Śródmieście w Gdyni pojawił się czarny namiot kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, w którym zainteresowane osoby mogą bezpłatnie przebadać niepokojące znamiona na skórze oraz skorzystać z porady dermatologa. Wszystko po to, by zachęcić do profilaktyki czerniaka złośliwego.
Do głównych celów kampanii należy przekazanie merytorycznej wiedzy o trzech nowotworach oraz uświadomienie, że dzięki odpowiedniej, wczesnej profilaktyce można zapobiec ich rozwojowi. – Absolutnie nie chcemy nikogo straszyć, a jedynie przypomnieć, żeby ze słońca korzystać racjonalnie i z umiarem. Bo słońce, oprócz tego, że pięknie opala, również może być niebezpieczne – mówi Katarzyna Galewska z wrocławskiej Fundacji Rosa.
Fundacja Rosa już po raz drugi organizuje na plażach Trójmiasta Letnią Akcję Edukacyjną Rakoobrony, by przekazywać wiedzę o profilaktyce onkologicznej i przeprowadzać bezpłatne badania znamion. Akcja ma zachęcać ludzi do kształtowania postaw prozdrowotnych oraz pokazać im, że ich obecne wybory i decyzje będą bez pośrednio odpowiedzialne za ich zdrowie w przyszłości. – Co 10 lat liczba zachorowań będzie się podwajała, ponieważ częściej i chętniej wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje, zwłaszcza do krajów ciepłych, gdzie nasłonecznienie jest większe. Poza tym mamy jasny fototyp skóry, o czym też często zapominamy albo nie chcemy pamiętać, bo najważniejsza jest dla nas szybka i intensywna opalenizna – tłumaczy K. Galewska.
Tematem kampanii informacyjno-edukacyjnej nieprzypadkowo jest m.in. czerniak skóry, bo jest on jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Jednak jego wczesne wykrycie daje możliwość wyleczenia nawet w 90 proc. przypadków. Krem z najwyższym faktorem i nakrycie głowy powinny stać się obowiązkowym wyposażeniem każdego plażowicza. – Nie używamy kremów z filtrem albo używamy ich w mniejszych ilościach niż powinniśmy – wyjaśnia pani Katarzyna. Warto także w czasie intensywnego słońca zadbać o oczy. – Oprócz czerniaka skóry istnieje także czerniak oka, któremu można zapobiegać, używając okularów z filtrem, ale nie takich kupionych na bazarku zaraz przy plaży, tylko takich ze sklepów optycznych – przestrzega K. Galewska.
Badanie przeprowadza się dermatoskopem, narzędziem podobnym do lupy. Metoda jest bardzo prosta i bezbolesna. Dermatolog przy użyciu tego sprzętu ocenia, czy pieprzyk nosi znamiona czerniaka czy nie. – Jeżeli znamię jest regularne i równomiernie unaczynione, z reguły jest niegroźne. Problem pojawia się w przypadku znamion, których linia brzegowa jest nieregularna, oraz tych, które zmieniają kolor albo kształt – wyjaśnia K. Galewska.
Oprócz skorzystania z porady dermatologa, osoby, które odwiedzą namiot Rakoobrony, otrzymają ulotki informacyjne i sample z kremem UV, będą mogły sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie krótkiej ankiety, odpocząć na leżakach, ściągnąć i pograć w bezpłatną grę RKBN Defenders czy powalczyć o gadżety kampanii w minikonkursach.
Charakterystyczny czarny namiot kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, znaleźć można na plaży Śródmieście w Gdyni w dniach 13-15 sierpnia, w godz. 11.00-16.00.