Nowy numer 24/2021 Archiwum

Klasyka rodem z Wiednia

Już po raz 10. w Gdańsku rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana". Przez tydzień miłośnicy muzyki wiedeńskiego klasyka będą mogli delektować się jej brzmieniem w trzech ciekawych miejscach.

Kameralne koncerty odbywać się będą w Domu Uphagena – zabytkowej XVIII-wiecznej kamienicy gdańskiej, która swoją nazwę wzięła od imienia właściciela.

– Piękna miejsce. Takie stylowe, w którym doskonale słucha się muzyki klasycznej. Można dosłownie przenieść się w czasie – mówi pani Irena, słuchaczka. Koncerty w Domu Uphagena potrwają do wtorku. Wstęp jest biletowany.

Od środy „Mozartiana" gościć będzie w parku Oliwskim, który – jak zapewniają organizatorzy – jest „nie tylko idealnym miejscem do spacerów, ale także wymarzonym plenerem do prezentacji muzyki wiedeńskiego klasyka". Koncerty w paku Oliwskim potrwają do piątku. Wstęp na nie jest bezpłatny.

W sobotę organizatorzy przewidzieli koncerty finałowe, które odbędą się w katedrze oliwskiej.

„Mozartiana” to najwybitniejsi polscy i zagraniczni artyści, którzy dla festiwalowej publiczności przygotowali utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Te powszechnie znane oraz te rzadziej wykonywane. Organizatorzy podkreślają, że od początku istnienia festiwalu, obok muzyki klasycznej, prezentowane są także utwory inspirowane dziełami Mozarta w wykonaniu m.in. jazzowym.

Tegoroczna „Mozartiana” proponuje słuchaczom ciekawą propozycję, jaką jest kilkukrotna prezentacja utworów XVIII-wiecznych kompozytorów, którzy byli nauczycielami i pierwszymi mistrzami Wolfganga Amadeusza.

Dodatkowo w czasie trwania festiwalu w alejach parku Oliwskiego, a także na ulicy Długiej i Długim Targu w Gdańsku będzie można spotkać aktorów w charakterystycznych dla mozartowskiej epoki strojach. Nie zabraknie również pokazu fontanny „tańczącej” do muzyki Mozarta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama