Już niebawem, po 40 latach od pierwszych planów, na tory wyruszą tramwaje na gdańską Morenę. Nowe połączenie nie wszystkim się podoba.
Prawie 5 kilometrów podwójnych torów, 8 przystanków, w tym pierwszy w Gdańsku wspólny peron autobusowo-tramwajowy, to efekt trwającej 21 miesięcy i kosztującej 226 mln zł inwestycji realizowanej przez spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne. Aktualnie na budowie trwają odbiory techniczne oraz ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe. Jednak już 26 sierpnia o godz. 14 odbędzie się pierwszy wspólny przejazd po nowej trasie.
- Z pętli Siedlce w Gdańsku wyruszymy tramwajem do stacji PKM Brętowo. Do pokonania będzie prawie 4,5-kilometrowa trasa, a podczas dojazdu do PKM Brętowo tramwaj pojedzie po 360-metrowej estakadzie prawie 11 m nad ziemią. W uroczystości weźmie udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz - informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy Gdańskich Inwestycji Komunalnych.
Planowany termin oddania inwestycji to 30 września.
Nowa linia tramwajowa będzie przebiegała od Pętli Siedlce wzdłuż ul. Kartuskiej przez ul. Nowolipie, ul. Rakoczego aż do przystanku Brętowo Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, gdzie po raz pierwszy w Polsce zastosowano rozwiązanie umożliwiające przesiadkę z tramwaju do pociągu na tym samym peronie. Inwestycja obejmuje także odgałęzienia od ul. Rakoczego do ul. Bulońskiej.
Otwarcie nowej linii tramwajowej spowoduje szereg zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Trasę na Morenę obsługiwać będą tramwaje nr 10 i 12, które teraz kursują tylko do pętli Siedlce. Linia 10 w tygodniu będzie jeździła ul. Rakoczego do węzła Brętowo PKM. Linia 12 pojedzie w kierunku ul. Myśliwskiej - ul. Bulońską do przystanku Migowo.
W godzinach szczytu w dni powszednie na wspólnym odcinku ze Śródmieścia do przystanku Warneńska w Pieckach-Migowie tramwaje linii 10 i 12 będą jeździć naprzemiennie co 5 minut. W pozostałych porach dnia - co ok. 10-15 minut. Tramwaje te zastąpią niektóre linie autobusowe, a ich tabor zostanie wykorzystany do tworzenia innych połączeń. Wszystkie linie, które dziś kursują w ciągu ul. Kartuskiej, zostaną skrócone do przystanku Siedlce.
Wśród ważniejszych zmian jest m.in. wydłużenie linii 130, 129 i 127 do przystanku PKM Jasień oraz skierowanie jeżdżącej teraz do centrum linii 168 z Kiełpina do Wrzeszcza PKP przez Siedlce. Zawieszone zostaną linie 142 i 183, bo dublowałyby się z tramwajem. Zamiast tej drugiej wydłużona zostanie trasa linii 184. Skrócone do pętli Siedlce zostaną trasy kilku autobusów kursujących obecnie z południa do centrum Gdańska. Wśród nich są m.in. linie 175 i 167. Z kolei trasa linii 164 z Wrzeszcza przez Ujeścisko do Jasienia zostanie wydłużona ul. Szczęśliwą aż do przystanku Kiełpinek PKM, z częstotliwością w godzinach szczytu do 30 minut.
Zmiany nie wszystkim się podobają. Na Facebooku powstała strona "NIE dla zmiany trasy autobusów 167/168". "Jeśli sprzeciwiacie się skróceniu albo odcięciu bezpośredniego dojazdu do centrum Gdańska (z centrum miasta) do Karczemek, Jasienia, Kokoszek, Bysewa, piszcie masowo zażalenia w sprawie pozostawienia w obecnym formacie linii (z dojazdem do centrum Gdańska) 167/168 na adres: ztm@ztm.gda.pl z podaniem swoich danych osobowych" - zachęcają organizatorzy akcji.
Jak tłumaczy Sebastian Zomkowski, wicedyrektor ZTM, większość zmian sprowadza się do tego, by jak najwięcej pasażerów przesiadało się na Siedlcach. ZTM chce zbadać w praktyce zachowania komunikacyjne i dowiedzieć się, jak mieszkańcy będą korzystali z PKM. Czeka też na opinie mieszkańców ws. nowych rozkładów.
Nową linię tramwajową obsługiwać będzie 5 najnowocześniejszych w Polsce tramwajów Pesa Jazz Duo. - Pojazdy są w całości niskopodłogowe i wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Każdy tramwaj jest przygotowany do przewozu osób z niepełnosprawnością ruchową, osób niewidomych i niedowidzących. Wszystkie przyciski zostały opisane w języku Braille'a. Każdy pojazd ma też system komunikacji głosowej - mówi Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Tramwaje kosztowały 54 mln zł. Zakup był współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej.