Tożsamość narodowa i szacunek dla tych, którzy podczas wojny oddali życie, wymaga od współczesnych podejmowania wciąż na nowo prób upamiętnienia ofiar.
Na s. III piszemy o Rajdzie Niezłomnych im. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, męczennika wiary i wierności Polsce. Dzień uznany za zakończenie zmagań wojennych nie położył jednak kresu cierpieniom narodów, które znalazły się pod panowaniem sowieckim. W numerze przedstawiamy też historię „Inki”, 17-letniej sanitariuszki, która oddała życie za Polskę już po wojnie, 28 sierpnia 1946 roku (ss. VI–VII). Koniec wakacji to także wspomnienie sierpniowych dni sprzed 35 lat. Na ss. IV–V przedstawiamy dwa wywiady z uczestnikami wydarzeń, które dały początek bezprecedensowemu w krajach komunistycznych ruchowi „Solidarności” – Lechem Wałęsą i Andrzejem Gwiazdą. Jak widać, postrzeganie i interpretacja Sierpnia ’80 mogą być dzisiaj zupełnie odmienne.
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.