- Aby zmieniać i porządkować otaczający nas świat, trzeba najpierw samemu uporządkować swoje wnętrze - mówił 30 sierpnia do policjantów biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek, delegat KEP ds. duszpasterstwa policji.
Eucharystią odprawioną 30 sierpnia przez bp. Guzdka oraz abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego pomorscy policjanci dziękowali za 25 lat istnienia w gdańskich koszarach kaplicy pw. MB Częstochowskiej.
- Trzeba najpierw ukształtować swoje umysły i serca, aby podejmując działania prewencyjne lub dyscyplinarne wobec innych, nie usłyszeć słów krytyki: „Lekarzu, ulecz najpierw samego siebie” - wyjaśniał w homilii bp Guzdek.
Biskup przypomniał także trudności, jakie w praktykowaniu wiary napotykali funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej w okresie PRL. Stwierdził, że nie brakowało takich, którzy nie zaparli się Boga ani wiary w zamian za awanse i wyróżnienia. - Nierzadko uczestniczyli w niedzielnej i świątecznej liturgii w miejscowościach odległych od macierzystej komendy oraz pod osłoną nocy zawierali sakramentalne związki małżeńskie - przypomniał. - Później zatroszczyli się także o chrzest swoich dzieci, które wychowywali w duchu ewangelicznych wartości.
W programie uroczystości 25-lecia znalazły się: Eucharystia odprawiona w auli koszar, modlitwa i poświęcenie ikony w kaplicy oraz zwiedzanie wystawy ukazującej dorobek duszpasterstwa pomorskiej policji. Był również czas na pamiątkowe zdjęcie ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Hierarcha mówił także o roli wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz pielgrzymek papieża Jana Pawła II w przebudzeniu serc Polaków. Dodał, że gdy w 1990 roku wśród gdańskich funkcjonariuszy prewencji ówczesnej milicji przeprowadzono ankietę, ponad 80 proc. z nich życzyło sobie obecności kaplicy i kapelana w koszarach. Bp Guzdek przypomniał też, że kaplicę erygowano już 20 maja 1990 roku. Była ona pierwszą w III Rzeczypospolitej oddaną do użytku i poświęconą kaplicą policyjną. Wyraził także głęboką wdzięczność bp. Gocłowskiemu oraz ks. Bogusławowi Głodowskiemu, kapelanowi pomorskiej policji, za ich wkład w kształtowanie ewangelicznych wartości w sercach i umysłach funkcjonariuszy. Podczas uroczystości biskup oddał też hołd policjantom, którzy zginęli na służbie, oraz tym, którzy za wierność swojej misji zapłacili kalectwem.
- W przywracaniu normalności w kwestii wiary policjantów ogromną rolę miały szybka i mądra decyzja ówczesnego biskupa gdańskiego T. Gocłowskiego oraz działania podejmowane przez ks. Henryka Jankowskiego. Ważna była także postawa samych policjantów - podkreśla ks. prał. Głodowski. - W tym duszpasterstwie idziemy drogą, w której moc ducha większa jest od mocy miecza. A obecność biskupa polowego, który jest delegatem KEP ds. duszpasterstwa policji, daje nam poczucie, że to droga właściwa.