Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pomoc mierzona zeszytami

W tym roku Caritas Archidiecezji Gdańskiej rozdała w parafiach ponad 2 tys. plecaków. Jednak dzięki darczyńcom nowy tornister ze szkolną wyprawką otrzymało ponad 2,5 tys. dzieci. To około 300 tys. realnej pomocy dla najbardziej potrzebujących. Bo "tornistrów pełnych uśmiechu" zawsze wraca więcej.

„Tornister pełen uśmiechu” to ogólnopolska inicjatywa, którą Caritas Archidiecezji Gdańskiej podjął po raz 5. Do akcji Caritas przygotowuje się od lutego, by przed 1 września móc wręczyć dzieciom ich nowe plecaki.

Ta akcja zaprasza do zaangażowania się w pomoc różne środowiska i wiele osób. – Ludzie chcą pomagać, zwłaszcza kiedy wiedzą i widzą, na jaki cel przeznaczają pieniądze – mówi ks. Wojciech Lange z parafii św. Brata Alberta, która w tym roku ufundowała ponad 20 dodatkowych tornistrów w ramach akcji. 

Zakupione przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej plecaki zostały rozdane do 64 parafii, gdzie czekały na darczyńców, którzy wypełnią je przyborami szkolnymi. Z reguły wraca więcej plecaków, niż zostaje wydane.

– Żukowska parafia pw. Miłosierdzia Bożego wydała 40 tornistrów, a wróciło jeszcze raz tyle – informuje Alicja Szostek z Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Bo 30 plecaków parafia dokupiła z własnych środków, a jeszcze dodatkowo ponad 10 sfinansowali sami parafianie. Do Parafialnego Zespołu Caritas wróciły więc 82 pełne plecaki. 

Oprócz „Tornistra pełnego uśmiechu" Caritas Archidiecezji Gdańskiej po raz 16. przeprowadziła „Szkolne ołówki Caritas”. Akcja jest inicjatywą lokalną. – W momencie, kiedy dzieci idą do szkoły, to wydatki w rodzinach są dużo większe. Szczególnie, gdy mówimy o wyposażeniu dwójki albo trójki pociech. Każdego roku koszt szkolnej wyprawki rośnie, a dochody rodziny nie. Chcemy dzięki obu akcjom zapewnić dzieciakom początek roku bez tłumaczenia, że zeszyt, farby i cyrkiel będą miały, kiedy w domu uzbiera się trochę pieniędzy – wyjaśnia ks. Piotr Brzozowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Stąd pomysł, aby w weekendy, na przełomie sierpnia i września w hipermarketach zorganizować zbiórkę przyborów szkolnych. Akcja opiera się głównie o wolontariat. – Bo zbiórka przeprowadzana jest przez młodzież ze Szkolnych Kół Caritas, która również przygotowuje wyprawki dla kolegów i koleżanek ze swoich szkół – mówi pani Szostek. Artykuły zbierane, w tym roku wyjątkowo w dwa ostatnie weekendy sierpnia, trafiły do Centrum Wolontariatu Caritas, gdzie zostały posegregowane, zapakowane i są wydawane tym, którzy wcześniej zgłosili na nie zapotrzebowanie.

Zazwyczaj zebrane artykuły pozwalają przygotować ponad 800 wyprawek. – Nadal przychodzą do nas ludzie, którzy o akcji dowiedzieli się pocztą pantoflową, ale nie złożyli wcześniej podania. Im również, w miarę możliwości, przygotujemy wyprawkę, bo materiałów mamy naprawdę sporo – dodaje pani Alicja.

Więcej o akcjach Caritas Archidiecezji Gdańskiej w 37. numerze „Gościa Gdańskiego".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast