Nowy numer 39/2023 Archiwum

"Kormoran" przeszedł chrzest

- ORP "Kormoran" będzie zwiększał bezpieczeństwo żeglugi na morskich trasach i poligonach - mówiła premier Ewa Kopacz.

Chrzest i wodowanie niszczyciela min ORP Kormoran II odbyły się 4 września w Gdańsku. Udział w uroczystości wzięli m.in. premier Ewa Kopacz i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Szefowa rządu przypomniała, że decyzją rządu zwiększono budżet na modernizację wojska do 2 proc. PKB.  Zapowiedziała również, że w planach rządu są m.in. dalsze wydatki na modernizację marynarki wojennej. Według premier Kopacz w ciągu 10 lat ma zostać na ten cel przeznaczonych blisko 16 mld zł. 

Okręt Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Kadłub nowoczesnej jednostki wykonany został ze stali amagnetycznej, która utrudnia wykrycie przez minę okrętu. Co więcej, konstrukcja napędzana jest przez dwa silniki - spalinowy i elektryczny. Ten drugi umożliwia znacznie cichsze poruszanie się, co także chroni przed minami reagującymi na dźwięki o określonym natężeniu.

Wyporność ORP Kormoran to 850 ton, jego długość wynosi 58,5 m, szerokość maksymalna jest równa 10,3 m, a osiągana prędkość wynosić ma nie mniej niż 15 węzłów. Okręt może pływać w drobno pokruszonym lodzie.

Po wodowaniu rozpocznie się wyposażanie jednostki. Na pokładzie znajdzie się sporo specjalistycznego sprzętu oraz uzbrojenia, w tym choćby 23-milimetrowa armata Wróbel II oraz nowa 35-milimetrowa konstrukcja tworzona specjalnie z myślą o nowym niszczycielu.

Do służby jednostka powinna wejść pod koniec lipca przyszłego roku. Załoga składać ma się z 45 oficerów i marynarzy. Dowódcą ORP Kormoran został kmdr ppor. Michał Dziugun, który wcześniej odpowiadał za ORP Mewa. 

Kolejne dwie jednostki tej klasy mają zostać przekazane wojsku w latach 2019 i 2022.

Matką chrzestną ORP Kormoran II została Maria Jolanta Karweta - wdowa po admirale Andrzeju Karwecie - byłym dowódcy Marynarki Wojennej, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast