Nowy numer 21/2022 Archiwum

Tramwaj w stylu retro wrócił na Dolne Miasto

Tramwaj w stylu retro w nocy z 3 na 4 września wrócił na Dolne Miasto w Gdańsku. Nie jest to jednak początek nowego połączenia komunikacyjnego, lecz lokalna atrakcja turystyczna.

Wagon został przetransportowany na specjalnej lawecie i ustawiony na torze tramwajowym, który pozostał w nawierzchni po przebudowie ulic Dolnego Miasta. Administratorem i animatorem tramwaju jest Fundacja Gdańska, która zadba, by wagon był nie tylko pomnikiem historii i pamiątką, ale także miejscem spotkań i wystaw. Pojazd ma być lokalną atrakcją na wzór podobnych eksponatów m.in. w Bydgoszczy, Toruniu czy Słupsku. 

Wagon, ustawiony na ul. Wróblej w pobliżu skrzyżowania z ul. Toruńską, został wyprodukowany w 1978 r. jako pojazd 105N (był to pierwszy wagon, który trafił do Gdańska w tym właśnie roku). Pod koniec lat 90. XX w. przeszedł modernizację w Krakowie na wagon 105Na, a w 2012 r. dokonano w nim prac naprawczych, montując przy okazji nietypowy dla "sto piątek" pantograf połówkowy. W ostatnich latach kursował jako pojedynczy wagon (tzw. solówka) na liniach 4 oraz 10.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama