Nowy numer 21/2022 Archiwum

Obelisk dla Kresowian

- Szacuje się, że dziś ok. 30 proc. mieszkańców Gdańska swoje rodowody wywodzi z Wileńszczyzny - mówi Bożena Kisiel, prezes Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

W Gdańsku 5 i 6 września odbędą się uroczystości upamiętniające przybycie pierwszych transportów z dawnych Kresów Wschodnich do Gdańska. Po II wojnie światowej w Gdańsku i Sopocie osiedliło się ok. 40 tys. mieszkańców regionów, które Polska utraciła na rzecz ZSRR. W zrujnowanym mieście, które odbudowywali, znaleźli dom.

W 70. rocznicę tamtych wydarzeń u stóp Bastionu Żubr, w rejonie historycznego dworca kolejowego Gdańsk-Kłodno, odsłonięty zostanie kamień z tablicą pamiątkową. Dokona tego 5 września o godz. 12 Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, którego rodzina także przybyła do nadmotławskiego miasta z Wilna w 1946 roku. Inicjatywa ustawienia obelisku to wspólny pomysł władz miasta i Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Po uroczystości odbędzie się wyjątkowa "Kresowa Pielgrzymka Gdańska". Jej uczestnicy odwiedzą gdańskie świątynie, w których znajdują się obrazy Matki Bożej przywiezione po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich. Następnego dnia o godz. 12 w gdańskim kościele św. Trójcy odprawiona zostanie Msza św. poświęcona Kresowianom. Po Eucharystii wszyscy chętni będą mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Chóru Gminy Kolbudy "Camerata Santa Cecylia".

- Organizowane przez nas obchody stanowią wyjątkową okazję, aby wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy mieli ogromny wkład w odbudowywanie Gdańska i jego rozwój społeczno-gospodarczy. Uważamy, że ważne jest również rozpowszechnianie wiedzy o znacznym udziale Kresowian w rozwoju Gdańska - podkreśla B. Kisiel. - Serdecznie wszystkich zapraszamy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama