Już jutro na szlak sprzed gdańskiego kościoła Chrystusa Króla wyruszy Rajd Niezłomnych im. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, którego pomysłodawcą jest ks. Robert Jahns.
- Ks. Rogaczewski to postać szczególna. Dbał o polskość w Wolnym Mieście Gdańsku. Doświadczył niemieckiego totalitaryzmu. Stracił życie za przywiązanie do wiary i polskości w zdominowanym przez Niemców Gdańsku. Dlatego nie wolno nam o nim zapomnieć - mówi Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej gdańskiego IPN.
„W 75. rocznicę śmierci ks. Franciszka Rogaczewskiego pragniemy przypomnieć postać niezłomnego kapłana zamordowanego za krzewienie polskości w Wolnym Mieście Gdańsku” - napisali na swojej stronie pracownicy IPN-u.
Rajd śladami bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego rozpocznie się przed parafią Chrystusa Króla, która współorganizuje imprezę wraz z IPN-em. To tam już 1 września 1939 r. kapłan został aresztowany. Następnie uczestnicy udadzą się pod gmach Victoriaschule, miejsce przetrzymywania aresztowanych wraz z początkiem wojny Polaków. Kolejny etap prowadzić będzie do obozu Stutthof, miejsca w którym 11 stycznia 1940 r. rozstrzelano ks. Rogaczewskiego. Ze Stutthofu uczestnicy przejazdu powrócą do Gdańska, by na znajdującym się na Zaspie miejscu pochówku błogosławionego złożyć wiązanki kwiatów.
Mimo że zapisy drogą elektroniczną są już zamknięte, chętni, którzy choćby w ostatniej chwili zapragną dołączyć do przejazdu, będą mogli to zrobić przed samym wydarzeniem. Jutro o 9.00 przed kościołem Chrystusa Króla otwarte zostanie w tym celu Biuro Przejazdu.
Program wydarzenia
5 września
9.00 - otwarcie Biura Przejazdu (ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55). Tam każdy z uczestników zobowiązany jest do podpisania oświadczenia dot. stanu zdrowia;
10.15 - początek przejazdu;
10.30 - złożenie kwiatów pod budynkiem Victoriaschule (ul. Kładki 24);
14.30 - przyjazd do Sztutowa. Złożenie kwiatów w Muzeum Stutthof (ul. Muzealna 6). Uroczysta Eucharystia;
15.00-15.30 - poczęstunek w Sztutowie (Villa Lemon, ul. Parkowa 6);
18.45 - powrót do Gdańska. Złożenie kwiatów na Cmentarzu na Zaspie (ul. Chrobrego 80). Wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Na trasie przejazdu dostępny będzie samochód techniczny, w którym bezpłatnie będzie można otrzymać wodę. Uczestnikom w trakcie przejazdu będzie towarzyszył lekarz. Wszyscy startujący otrzymają dyplomy potwierdzające udział w rajdzie. - Dla pierwszych 30 zarejestrowanych osób przewidzieliśmy prezent: koszulki z wizerunkiem ks. Franciszka Rogaczewskiego - zapowiadają organizatorzy.
Więcej o wydarzeniu pisaliśmy w 35. numerze "Gościa Gdańskiego".