Nowy numer 08/2024 Archiwum

Górale zaśpiewali nad morzem

Nagradzany licznymi nagrodami Chór Mieszany "Canticum Iubilaeum" z Limanowej od 11 do 13 września koncertował w Gdańsku i Gdyni.

Pierwszy koncert odbył się w katedrze oliwskiej. Dwa dni później chórzyści pojechali do Gdyni, gdzie zaśpiewali w parafii pw. św. Antoniego. Oba koncerty poprzedziła uroczysta Msza św.

W repertuarze chóru znalazły się m.in. kompozycje wybitnego polskiego kompozytora, pedagoga muzycznego śp. prof. Józefa Świdra. - Profesor był twórcą wielu dzieł sakralnych wykonywanych podczas liturgii we wszystkich polskich kościołach, np. "Czego chcesz od nas Panie" do słów Jana Kochanowskiego. J. Świder umiłował sobie polskich poetów i chętnie komponował muzykę do ich wybitnych dzieł - wyjaśnia Krzysztof Młynarczyk, prezes chóru.

Zespół z Limanowej wykonał także wiele znanych utworów poświęconych tematyce maryjnej oraz popularne dzieła najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców, m.in. Mozarta, Nowowiejskiego, Twardowskiego czy Botora.

Zespołowi pod dyrekcją Marka Michalika towarzyszyli Jadwiga Postrożna (mezzosopran), na co dzień solistka Opery Wrocławskiej, oraz Zygmunt Kokoszka, organista bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Chór wziął także udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu na Kaszubach. Jury festiwalowe przyznało zespołowi z Limanowej I miejsce.

Podczas trasy koncertowej na Wybrzeżu chór realizował projekt współfinansowany z pieniędzy województwa małopolskiego w ramach konkursu "Mecenat Małopolski 2015".

Koncerty odbyły się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".


Chór Mieszany "Canticum Iubilaeum" powstał w 1998 roku przy bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej z inicjatywy organisty i obecnego dyrygenta Marka Michalika. Początkowo zespół liczył około 20 członków. Do dziś jego skład się powiększył ponaddwukrotnie. W chórze śpiewają uczniowie, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze.

Repertuar chóru stanowią liczne dzieła muzyczne tworzone od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Są to głównie utwory sakralne oraz świeckie z wielu zakątków świata i w różnych językach. Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii Mszy świętej, ale także szeroka działalność koncertowa. Chór zaliczany jest do czołówki najlepszych chórów diecezji tarnowskiej, w której dba o oprawę uroczystości kościelnych i państwowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama