Ojciec święty Franciszek mianował ks. prał. Zbigniewa Zielińskiego, proboszcza bazyliki Mariackiej w Gdańsku, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Medeli.
Uroczystość ogłoszenia nominacji odbyła się w samo południe 26 września w gdańskiej auli Jana Pawła II. Przybyli na nią zaproszeni przez metropolitę księża dziekani z całej archidiecezji, pracownicy kurii oraz przedstawiciele mediów. – Wyrażamy naszą wdzięczność ojcu świętemu Franciszkowi za to, że zauważył tego kapłana i podniósł go do godności biskupiej – mówił po odczytaniu komunikatu abp Sławoj Leszek Głódź. – A my modlimy się i życzymy, aby służył długie lata w zdrowiu i radości naszej archidiecezji, Kościołowi w Polsce i Kościołowi powszechnemu. Aby zyskał zrozumienie wśród wiernych, którzy będą oddani jego pieczy, i wśród prezbiterium, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, oraz wszystkich osób życia konsekrowanego.
Metropolita wręczył nominatowi pierwsze atrybuty przynależności do grona biskupów – piuskę, krzyż i pierścień. Później przyszedł czas na życzenia, które składali nominatowi zgromadzeni na uroczystości. – Kiedy miesiąc temu byliśmy na pielgrzymce do korzeni chrześcijaństwa w Armenii i Gruzji, odprawialiśmy Mszę św. w Tbilisi u bp. Giuseppe. Wówczas biskup kazał mi usiąść na swoim tronie, na którym napisane były słowa wyjęte z encykliki Jana Pawła II „Ut unum sint” – „Aby byli jedno”. Wtedy pomyślałem sobie, że takim bliskim mojemu sercu pragnieniem jest to, żeby budować jedność – mówił mediom już po uroczystości biskup nominat Zieliński. – Mamy wiele bardzo ambitnych, szczytnych celów, ale tym, czego doświadczamy jako ludzie wierzący, zwłaszcza w polskiej rzeczywistości, jest często brak jedności. Nuncjusz powiedział mi: „Idziesz do grona dwóch biskupów. Dbajcie o to, żeby księża i wierzący byli jedno” – podkreślał.
Ksiądz prał. dr Zbigniew Zieliński, syn Ruperta i Teresy, urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku. Sakrament chrztu przyjął w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie. 18 maja 1991 r. w bazylice Mariackiej w Gdańsku przyjął z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafii pw. MB Bolesnej w Gdańsku i w parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku. Pełnił urząd proboszcza w parafii św. Michała Archanioła w Sopocie, później był proboszczem parafii katedralnej w Gdańsku-Oliwie. 27 października 2014 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.
Więcej na: gdansk.gosc.pl. Wywiad z biskupem nominatem opublikujemy w kolejnym numerze „Gościa Gdańskiego”.