W październiku odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Jana Pawła II.
Na „Sacra Mundus Cantat” składają się przesłuchania w ramach przeglądu pieśni religijnych, warsztaty wokalne, a także koncerty towarzyszące, na które wstęp jest wolny. Fundacja „Mundus Cantat” wraz z Urzędem Miasta Sopotu, Urzędem Miasta Gdańska oraz Akademią Muzyczną w Gdańsku od 10 lat zaprasza śpiewaków z całego świata do uczestnictwa w barwnym festiwalu chóralnym „Mundus Cantat”. Natomiast „Sacra Mundus Cantat” trwać będzie od 8 do 11 października i będzie nową odsłoną festiwalu, w której zaproszone chóry zaprezentują wyłącznie repertuar sakralny, dedykowany pamięci Jana Pawła II.
Organizatorzy podkreślają, że festiwal będzie podjęciem próby, aby śpiewem zatrzymać przemoc i pokazać światu głos artystów w sprawie międzynarodowych konfliktów zbrojnych. Do Gdańska przyjadą śpiewacy z Litwy, Niemiec i Węgier, którzy wraz z polskimi chórami włączą się do wspólnej modlitwy o pokój na świecie – w sumie ponad 200 uczestników. Jednym z gości festiwalu będzie Chór Młodzieżowy „Choralchor” z parafii św. Jana z Rostocku. Młodzi wystąpią w koncercie „Wołanie o pokój”, który – zorganizowany wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury – rozpocznie się w kościele św. Jana w Gdańsku 9 października o godz.19.
– Tym samym chcemy wzmocnić apel ojca świętego Franciszka: „Niech wołanie o pokój wzniesie się głośno. Chcemy świata pokojowego, chcemy być ludźmi pokoju, chcemy, aby w tym naszym społeczeństwie, dręczonym podziałami i konfliktami, zapanował pokój. Nigdy więcej wojny! Bo pokój jest zbyt cennym darem – trzeba go szerzyć i chronić” – mówi Joanna Stankowska, dyrektor festiwalu.
W czasie imprezy chóry będą mogły zaprezentować swój repertuar w ramach przeglądu pieśni religijnej. Rada artystyczna, w skład której wchodzić będą wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki – prof. Marcin Tomczak (dyrektor artystyczny), prof. Anna Fiebig, prof. Waldemar Górski oraz dr hab. Beata Wróblewska – oceni poziom wykonywanych utworów. Wykonawców będzie można wysłuchać w kościele Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance. – To jest pierwsza edycja tego festiwalu, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. Chcielibyśmy, aby to muzyczne dzieło, wpisujące się w obchody Dnia Papieskiego i mające na celu uczczenie naszego wielkiego rodaka, było kontynuowane – mówi ks. prał. Piotr Tworek, proboszcz parafii pw. MB Fatimskiej.
W sobotę 10 października połączone chóry „Sacra Mundus Cantat” Gdańsk podczas koncertu finałowego „Musicie być mocni mocą miłości” zaśpiewają m.in. specjalnie skomponowaną przez młodą utalentowaną kompozytorkę z Wejherowa Annę Wrocławską pieśń na cześć Jana Pawła II. – Chcemy oddać najgłębszy hołd naszemu wielkiemu Polakowi, ojcu świętemu Janowi Pawłowi II, który tak bardzo ukochał wszystkich ludzi i swoją ojczyznę i tak gorąco pragnie zbliżyć cały świat do Boga – dodaje J. Stankowska.
W festiwalową niedzielę 11 października chóry będzie można usłyszeć zarówno w archikatedrze w Oliwie, jak i w kościele MB Fatimskiej na Żabiance. – Zaśpiewamy wspólnie w zapierających dech w piersi wnętrzach gdańskich kościołów, bo „kto śpiewa, dwa razy się modli”, również w intencji Nepalczyków. Podczas wszystkich koncertów będziemy zbierać datki na rzecz akcji „Mała Polska w Nepalu”. Projekt zakłada odbudowę domów w położonej nieopodal Katmandu wsi Dumre – mówi dyrektor festiwalu.
W „Sacra Mundus Cantat” mogą brać udział tylko chóry amatorskie. Uczestnicy do wyboru mają ponad 10 kategorii, w których mogą się zaprezentować, m.in. chóry dziecięce do lat 12, chóry chłopięco-męskie (soprany, alty, tenory, basy), zespoły wokalne, chóry parafialne czy chóry seniorów. Jednym z głównych wymogów jest prezentacja repertuaru a cappella. Także sam repertuar zapowiada się interesująco, bo powinny się w nim znaleźć utwory skomponowane przed 1600 rokiem, pochodzące z epoki romantyzmu czy skomponowane przez kompozytora urodzonego po 1920 roku. Jest również miejsce na wykonanie dowolnego utworu. Patronat honorowy nad pierwszą edycją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki „Sacra Mundus Cantat” w Gdańsku im. Jana Pawła II objęli abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Program festiwalu
9 października (piątek)
19.00 – koncert „Da Pacem Domine”, kościół św. Jana (ul. Świętojańska 50, Gdańsk), wystąpią: Friederike Kühl (sopran), Laura Heller (alt), Richard Birkholz (tenor), Jean-Dominique Lagies (bas), orkiestra Choralchor der St.-Johannis-Kantorei (Rostock, Niemcy), Markus Johannes Langer (dyrygent). W programie utwory: Heinricha Schütza, Melchiora Francka, Johanna Sebastiana Bacha, Fritza Wernera, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, Arvo Pärta.
10 października (sobota)
13.00–14.30 – warsztaty wokalne, kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej (pl. kard. Stefana Wyszyńskiego 1); 19.30 – koncert finałowy, dedykowany Janowi Pawłowi II – „Musicie być mocni mocą miłości”, archikatedra oliwska (ul. bp. Edmunda Nowickiego 5). Wystąpią chóry uczestniczące w festiwalu wraz z Choralchor St.-Johannis-Kantorei. W programie: muzyka sakralna.
11 października (niedziela)
11.30 – Msza św. z udziałem chórów festiwalowych, archikatedra oliwska; 12.30 – Msza św. z udziałem chórów festiwalowych, kościół MB Fatimskiej (Gdańsk–Żabianka, ul. Subisława 22).
Na wszystkie koncerty wstęp wolny.