II jesienne spotkanie z naprotechnologią to inicjatywa podjęta przez Fundację "Naprocentrum" z Gdańska oraz Stowarzyszenie Katolickich Lekarzy Polskich. Głównym tematem dwudniowych konferencji była "Ochrona zdrowia prokreacyjnego".
Konferencja inauguracyjna w ramach spotkania z naprotechnologią odbyła się w piątek 2 października w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym na Wyspie Sobieszewkiej. Prelegentem był ks. Sławomir Ałaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin oraz obrony życia dziecka poczętego i duchowej adopcji w diecezji pelplińskiej.
W sobotę 3 października większość konferencji odbywała się w Europejskim Centrum Solidarności. W czasie I sesji prelegenci przybliżyli słuchaczom zagadnienia związane z problemami psychologicznymi i duchowymi kobiet z zaburzeniami zdrowia w sferze płodności. – Naprotechnologia to otaczanie interdyscyplinarną opieką pacjentów w taki sposób, aby doprowadzić organizm kobiety i mężczyzny do zdrowia i do poczęcia dziecka w sposób naturalny – tłumaczy dr n. med. Aleksandra Maria Kicińska, konsultant naprotechnologii i prezes poradni zdrowia prokreacyjnego "Naprocentrum".
To poradnia kompleksowego leczenia niepłodności małżeńskiej, nawykowych poronień, porodów przedwczesnych i zaburzeń cyklu miesiączkowego dla kobiet w każdym wieku, która istnieje od 2013 roku.
– Naprotechnolgia przyniosła efekty nawet tym pacjentom, którzy byli po nieudanych próbach in vitro, bo z zastosowaniem leczenia zgodnego z fazami swojego naturalnego cyklu można osiągnąć ten upragniony efekt w postaci poczęcia i urodzenia zdrowego dziecka – mówi dr Kicińska. – Dodatkowo naprotechnologia szczyci się swoją skutecznością, nie tylko na płaszczyźnie poczęć, tak jak in vitro, ale podaje swoje sukcesy odnośnie zdrowo urodzonych dzieci.
Więcej o konferencjach i naprotechnologii w 41. numerze „Gościa Gdańskiego" na 11 października.