Młodzież w żółtych chustach

W archidiecezji gdańskiej „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspiera blisko 100 uczniów i studentów. Podstawowe kryteria otrzymania stypendium to średnia ocen - minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski.
– Jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II, za Jego posługę dla Kościoła i naszej Ojczyzny. Swoim zakresem obejmuje uzdolnioną młodzież z całej Polski – wyjaśnia ks. Robert Jahns, koordynator „Dzieła Nowego Tysiąclecia” w archidiecezji gdańskiej.

Każdego roku stypendystów przybywa, a wszystko dzięki pomocy darczyńców, na których opiera się „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – To dzięki tysiącom ofiarodawców, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ma możliwość realizowania swojego programu. Jeszcze 5 lat temu było w całej Polsce około 2 tys. stypendystów. Obecnie liczba ta wzrosła do 2,5 tys. To pokazuje, jak wspaniali są darczyńcy wspierający fundację – wyjaśnia ks Jahns.

Zbiórka pieniędzy na „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbywa się w Dzień Papieski, który obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). W tym roku będzie to 11 października. – Wtedy też wypada jubileuszowy – XV Dzień Papieski. W nawiązaniu do hasła – „Jan Paweł II – Patron Rodziny", postanowiliśmy 10 października, po raz pierwszy, ale – mamy nadzieję – nie ostatni, zorganizować piknik dla całych rodzin na gdańskim Długim Targu. Ustawimy się przy „Neptunie” w godz. 12.00 – 15.00. W programie przewidujemy liczne konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych oraz wiele innych atrakcji. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a cały dochód przeznaczymy, oczywiście na stypendia – podkreśla ks. Robert.

Będzie to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, czym jest „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Przede wszystkim jednak będzie możliwość do rozmów ze stypendystami, bo są to naprawdę fajni i bardzo wartościowi ludzie, którzy faktycznie żyją tymi ideałami świętości, o których mówił Jan Paweł II – dodaje koordynator.

Kasia Charycka, szefowa trójmiejskiej wspólnoty stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" podkreśla, że Dzień Papieski jest sztandarowym dziełem, które co roku organizują. – Bardzo mocno się do tego dnia przygotowujemy i angażujemy się w niego wszyscy – mówi dziewczyna.

Oprócz najbliższego weekendu, kwestować również będą tydzień po Dniu Papieskim. – Na 16 października zaplanowaliśmy koncert w ramach podziękowania dla wszystkich ofiarodawców i sponsorów, którzy zaangażowali się w realizacje naszych życiowych planów. Koncert odbędzie się po Mszy św. wieczornej w kościele Świętego Krzyża u ojców Jezuitów w Gdańsku – Wrzeszczu. Natomiast 17 i 18 października w charakterystycznych żółtych chustach spotkać nas będzie można w różnych miejscach Trójmiasta – informuje Kasia.

Więcej o „Dziele Nowego Tysiąclecia" w 41. numerze „Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..