Nowy numer 47/2020 Archiwum

To była konieczna obrona wartości

Sąd Okręgowy w Gdańsku odstąpił od wymierzenia kary, którą w maju wobec Marysi Kołakowskiej orzekł sąd niższej instancji. Uznał ją jednak za winną bezprawnego zachowania.

Marysia Kołakowska została w maju tego roku skazana przez Sąd rejonowy w Gdańsku na miesiąc ograniczenia wolności i 20 godzin prac społecznych za rozpylenie „substancji o nieprzyjemnym zapachu” podczas odczytywania scenariusza spektaklu „Golgota Picninic”.

Zdarzenia miało miejsce w gdańskiej siedzibie Krytyki Politycznej.

Zdaniem Sądu Okręgowego wyrok ten razi swoją surowością, a samo odstąpienie od kary sąd uzasadnił pobudkami, z których wypływało działanie Kołakowskiej oraz jej młodym wiekiem, pozytywną opinią i tym, że jej postawa miała charakter incydentalny.

Sąd uznał jednak, że mimo iż treści prezentowane w spektaklu „Golgota Picnic” obrażały uczucia religijne określonej grupy osób, nie upoważniał do podejmowania działań bezprawnych, a każde działanie stojące w sprzeczności z prawem, powinno spotkać się z odpowiednią reakcją karną.

- Wewnętrznie nie zgadzam się z tym, że zostałam uznana za winną. Uważam, że moje działanie to była potrzebna i konieczna obrona wartości - komentuje wyrok Marysia Kołakowska. - Nie jestem szczęśliwa z tego, że zostałam uznana za winną. Cieszę się jednak z tego, że nie muszę odpracowywać tych godzin - dodaje.

- W polskim prawie istnieje takie pojęcie jak obraza uczuć religijnych, która uznawana jest za coś niedopuszczalnego. Z drugiej strony, gdy ktoś broni tych uczuć, jest skazywany - mówi Anna Kołakowska, mama Marysi, gdańska radna PiS.

- Oczywiście, moglibyśmy dalej walczyć, w imię tego, by sąd uznał nasze prawo do protestu. Jednak wyrok i wina, jaką ponosi Marysia to „błogosławiona wina”. Taki wyrok człowiek powinien w swoim życiorysie nosić z dumą, że został skazany za obronę wartości katolickich i majestatu Pana Boga - ocenia A. Kołakowska.- A jak się podejmuje walkę, to trzeba też liczyć się z ofiarami - dodaje.

- Ten wyrok powoduje, że chyba nie mamy nic więcej do zrobienia. Moglibyśmy zwrócić się do prezydenta, żeby ją ułaskawił. Ale ułaskawienie, to przecież zniesienie kary, a nie uznanie niewinności - stwierdza Anna Kołakowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • indris
    10.10.2015 21:50
    Ten sposób 'obrony wartości' ma wątpliwą skuteczność
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama