Nowy numer 24/2021 Archiwum

Sacra Mundus Cantat przejdź do galerii

W tym roku postanowiono zaprezentować nową odsłonę dobrze znanego festiwalu Mundus Cantat. Zaproszeni goście prezentowali wyłącznie repertuar sakralny, dedykowany pamięci Jana Pawła II.

Do Gdańska przyjechali wykonawcy z Litwy, Niemiec, Węgier, a nawet dalekiej Kolumbii. Śpiewacy wraz z polskimi chórami włączyli się do wspólnej modlitwy o pokój na świecie - w sumie ponad 200 uczestników.

Finałowy koncert dedykowany Janowi Pawłowi II, "Musicie być mocni mocą miłości", odbył się w katedrze oliwskiej. Ławki były pełne. Artyści zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar. – Najbardziej spodobał mi się Chór Sceny Muzycznej z Gdańska. Pięknie zaśpiewali i pięknie wyglądali. Sama śpiewałam w młodości, więc rozumiem, jak dużo muszą ćwiczyć ci młodzi, żeby tak dobrze brzmieć – wyjaśnia pani Irena, słuchaczka z Sopotu.

Oprócz polskich artystów z Gdańska i Sopotu, można było usłyszeć zespoły wokalne z Węgier i Kolumbii. Wystąpiły również chóry z Wilna i ponad 60-osobowy chór z Rostoku w Niemczech. – Dzieciaki dały niesamowity popis. To budujące widzieć, jak młodzi udzielają się w takich występach i robią to naprawdę dobrze i profesjonalnie – dodaje pani Irena.

Dla chórzystów festiwalowe dni były pełne wytężonej pracy. Bo oprócz koncertów wzięli udział w warsztatach wokalnych w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance.

Na zakończenie festiwalu muzycy udzielali się w czasie Mszy św. w katedrze oliwskiej oraz Matki Bożej Fatimskiej. – „Kto śpiewa, dwa razy się modli", a słysząc tak cudowną oprawę muzyczną mogę zaryzykować stwierdzanie, że nawet trzy razy – mówi pani Katarzyna z Gdańska.

Patronat honorowy nad pierwszą edycją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Mundus Cantat w Gdańsku im. Jana Pawła II objęli abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański oraz Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama