- Święta Rodzino z Nazaretu. Oby trwający Synod Biskupów mógł przywrócić wszystkim świadomość sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny, jej piękna w Bożym zamyśle - modlił się abp Sławoj Leszek Głódź na placu przed gdyńską kolegiatą.
Tłumy diecezjan zgromadziły się w niedzielę, 11 października na gdyńskim skwerze nieopodal Urzędu Miasta, by krótką modlitwą rozpocząć obchody Dnia Papieskiego. Stamtąd, w kierunku kolegiaty wyruszyła procesja Różańcowa. Świętojańska, najdroższa ulica Gdyni, pełna placówek bankowych, restauracji i ekskluzywnych butików, stała się miejscem modlitwy i głębokiego skupienia, które zjednoczyły wszystkie stany Kościoła.
Procesję otwierała podążająca za krzyżem orkiestra wojskowa. Za nią maszerował poczet sztandarowy Marynarki Wojennej oraz marynarze z Kompanii Reprezentacyjnej. Wierni nieśli także dwa feretrony z relikwiami św. Jana Pawła II oraz ikonę Świętej Rodziny. Poprzedzały ich zastępy harcerzy z płonącymi pochodniami.
Modlitwę zakończyło spotkanie na placu kolegiaty NMP. Zanim nadszedł czas przemówień, abp Sławoj Leszek Głódź i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni złożyli tam wieniec u stóp tablicy poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Metropolita przypominał, że za sprawą Śwaitowych Dni Młodzieży i 1050. rocznicy Chrztu Polski nadchodzący rok będzie dla polskiego Kościoła szczególny ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Przyprowadziła nas tutaj miłość i pamięć o św. Janie Pawle II. Przyprowadziła nas także troska i modlitwa o błogosławieństwo dla jego następców. Pamiętamy więc w Dniu Papieskim o ojcu świętym Benedykcie i o papieżu Franciszku, ale także o ojcach synodalnych obradujących w Rzymie nt. rodziny - mówił do zgromadzonych abp Sławoj Leszek Głódź. - Jan Paweł II jest patronem rodziny. Dlatego właśnie ten dzisiejszy Dzień Papieski, przypadający w czasie obrad poświęconego rodzinie synodu, ma szczególną wymowę - wyjaśniał hierarcha.
- W minionych latach wyrosło wiele pomników i tablic upamiętniających Jana Pawła II. Ulice, place i szkoły nazwano jego imieniem. Pojawił się także pomnik żywy, którym jest Dzieło Nowego Tysiąclecia - mówił metropolita. - Jest w nas ta miłość do młodzieży. Już 500 absolwentów wyższych szkół skorzystało już ze stypendiów fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. W całej Polsce z różnych stypendiów fundacji korzysta ponad 2,5 tys. młodych ludzi - podkreślał metropolita. - Dzisiaj obchodzimy 15-lecie tego dzieła, które wyrasta z miłości do ojca świętego, a także z ofiarności wiernych - przypomniał hierarcha. - Gdynio! Dziękujemy Ci za pamięć o Janie Pawle II - dodał.
- Nasza obecność tutaj jest znakiem szczególnej pamięci. Pontyfikat Jana Pawła II wpisał się w serca niemal wszystkich Polaków. Dla nas, Gdynian dzień, kiedy nieopodal, na Skwerze Kościuszki mogliśmy witać ojca świętego, na trwałe wpisał się w pamięć naszego miasta. Za tę pamięć, którą wspólnie tak pieczołowicie pielęgnujemy, wszystkim państwu serdecznie dziękuję - mówił Wojciech Szczurek.
Prezydent podkreślił, że mieszkańcy miasta realizują w codziennym życiu wskazania Jana Pawła II. - Hospicjum dla dorosłych, hospicjum domowe i niedawno otwarte hospicjum dla dzieci to szczególny dar Gdynian, który jest także spełnieniem słów i moralnego testamentu, który pozostawił nam ojciec święty - podkreślał W. Szczurek.
Podczas uroczystości gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa, prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej wręczył metropolicie pamiątkowy medal Jana Pawła II o numerze 001. Na zakończenie obchodów, u stóp pomnika Jana Pawał II delegacje złożyły wieńce i kwiaty.