Nowy numer 39/2022 Archiwum

Cenna mozaika ocaleje

Inwestor, który przebuduje kino "Neptun" na hotel, nie zniszczy mozaiki Anny Fiszer, ale ją zdemontuje.

Wiosną spółka Capital Park zapowiedziała, że w miejsce zespołu trzech kin, które mieszczą się w budynku między ul. Długą, Piwną i Lektykarską, powstaną hotel sieci Hampton by Hilton, powierzchnie handlowe oraz niewielkie kino studyjne.

Według przedstawionego przez firmę projektu, całkowitej metamorfozie ulec miała charakterystyczna fasada od strony ul. Lektykarskiej. A to oznaczało, że ze ściany budynku kina zniknie powstała w latach 50. ubiegłego wieku wielkoformatowa mozaika autorstwa sławnej malarki Anny Fiszer.

Przeciwko likwidacji mozaiki zaprotestowali studenci Akademii Sztuk Pięknych oraz trójmiejscy artyści. Swój sprzeciw postanowili wyrazić również użytkownicy Facebooka, którzy utworzyli na portalu grupę "Nie dla zniszczenia mozaiki Anny Fiszer". Wydarzenie poparło ok. 5 tys. osób.

"Abstrakcyjna mozaika Anny powstała z oporu wobec cukierkowatego socrealizmu, szalejącego parę ulic dalej. Artystka mówiła o tym projekcie z dumą, jako o realizacji czysto artystycznej, niezależnej od oczekiwań ówczesnej władzy" - przekonywali inicjatorzy protestu. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Ostatecznie, dzięki staraniom społeczników, pomorskiego konserwatora zabytków, ASP i przedstawicieli władz miasta, udało się wynegocjować z inwestorem zachowanie mozaiki. Zostanie ona zdemontowana na koszt spółki Capital Park. Po demontażu mozaika trafi do udostępnionej przez konserwatora składnicy, gdzie będzie czekała na nową ścianę.

Inwestor nie chce jeszcze informować o kosztach operacji demontażu ani gdzie mozaika zostanie ponownie zamontowana.


Malarka i grafik Anna Fiszer urodziła się w 1909 r. w Łomży. W latach 1927-1931 kształciła się w Wyższej Szkole Sztuk Zdobniczych w Warszawie u Tadeusza Noskowskiego i Zofii Butrymowicz, a w okresie 1936-1939 studiowała w ASP w Warszawie u Karola Tichego. Podczas II wojny światowej, jako łączniczka AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Od 1950 r. wykładała w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Politechnice Gdańskiej. Zmarła w 2002 r. w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama