Nowy numer 20/2022 Archiwum

Głowa Hitlera odkopana w Gdańsku

Podczas prac budowlanych na terenie wewnętrznego ogrodu Muzeum Narodowego w Gdańsku, operator koparki natrafił na… głowę Hitlera. Rzeźba przedstawiająca wodza III Rzeszy pochodzi z 1942 roku i wykonana została przez ulubionego artystę Führera, Josefa Thoraka.

Monumentalne, ponad półmetrowe, marmurowe popiersie waży ok. 80 kg i jest w dobrym stanie. Na razie nie wiadomo, jak rzeźba znalazła się w wirydarzu Muzeum Narodowego.

Na podstawie rzeźby widnieje rok 1942 oraz podpis autora. Jest nim Josef Thorak, ulubiony artysta Hitlera.

Nazwisko artysty figurowało na tzw. Gottbegnadeten-Liste (pol. "Lista obdarzonych łaską Bożą"), czyli liście najważniejszych twórców III Rzeszy, ułożonej w 1944 roku osobiście przez Josepha Goebbelsa i Adolfa Hitlera.

Thorak żył do 1952 r. Ze względu na swoją przeszłość został pozbawiony praw do własnych rzeźb i miał zakaz wykonywania pracy zawodowej.

Co się stanie z głową Hitlera? Jak informuje Lech Łopuski, kustosz Muzeum Narodowego, rzeźba zostanie opracowana, skatalogowana i wpisana do inwentarza. Być może zostanie wypożyczona do powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama