Nowy numer 20/2022 Archiwum

Instrument przypomniany

Tradycyjnie, jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca, w Centrum Ekumenicznym u sióstr Brygidek odbył się koncert. Jesienna aura nie przeszkodziła słuchaczom, którzy licznie zgromadzili się w sali koncertowej.

Tym razem organizatorzy postanowili zaprezentować publiczności utwory na instrument trochę zapomniany – waltornię. – Obecnie trudno nam sobie wyobrazić, że w XIX wieku waltornia była powszechnie znanym i często występującym solo instrumentem koncertowym – wyjaśnia Anna Sawicka, jedna z organizatorek koncertów. Stąd pomysł, aby przypomnieć brzmienie i możliwości waltorni szerszej publiczności.

Głównym wykonawcą był Zbigniew Kaliciński, znakomity waltornista: finalista II Międzynarodowego Konkursu Waltornistów w Gdańsku, członek Bałtyckiego Kwintetu Dętego, pierwszy waltornista Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Opery Bałtyckiej. Na fortepianie towarzyszyła mu Anna Mikolon znana trójmiejskiej publiczności kameralistka i pianistka, absolwentka AM w Gdańsku, wielokrotnie nagradzana, współorganizatorka koncertów w Centrum Ekumenicznym w Gdańsku-Oliwie.

Koncert zorganizowany został na krótko przed Dniem Niepodległości, dlatego nie zabrakło akcentu patriotycznego. – W repertuarze przewidziany został utwór Karola Kurpińskiego, który był wielbicielem waltorni – fuga na temat Mazurka Dąbrowskiego na fortepian – tłumaczy pani Anna.

Koncerty u sióstr brygidek cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności i artystów z Polski i zagranicy. W czasie sobotnich spotkań udało się przedstawić wiele kompozycji znanych, ale również tych zapomnianych. Organizatorów jednak najbardziej cieszy fakt wpisania się profilem programów w działania ekumeniczne. Historia Polski, opowiadana na koncertach słowem i muzyką, dostarczyła publiczności wielu przykładów wspólnego budowania naszej ojczyzny.  

Koncerty u sióstr brygidek odbywają się pod honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama