Nowy numer 21/2022 Archiwum

Narysuj sobie drzewo (genealogiczne)

Ruszył nowy projekt w gdyńskim Muzeum Emigracji. Tym razem wszyscy zainteresowani nauczą się, jak i gdzie szukać informacji, które pomogą odszukać przodków.

Na zajęcia w ramach warsztatów “Łączymy historie. Warsztaty genealogiczne” organizatorzy zapraszają wszystkich, którym marzy się opracowanie własnego drzewa genealogicznego, a zwłaszcza tych, którzy wśród swoich krewnych mają emigrantów. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani poszukiwacze znajdą coś dla siebie.

W każdy drugi wtorek miesiąca odbywać się będą warsztaty dla początkujących. W ich trakcie uczestnicy nauczą się, jak zacząć poszukiwania swoich przodków. Otrzymają praktyczne wskazówki pozwalające na rozpoczęcie poszukiwań, zapoznają się z metodologią prowadzenia badań i dowiedzą się, jakie są podstawowe bazy danych dostępne w internecie. Organizatorzy podkreślają, że dobrze na takie zajęcia wybrać się całą rodziną.

Warsztaty dla początkujących powtarzane są co miesiąc: 10 listopada, 8 grudnia, 12 stycznia, 9 lutego i 8 marca. Uczestnictwo choćby w jednych może zapewnić „przepustkę" do spotkań grupy średnio zaawansowanych genealogów, którzy spotykać się będą w każdy trzeci wtorek miesiąca.

Jak informują organizatorzy, spotkania te zostaną oparte na prezentacji wybranych stron internetowych oraz praktycznych zadaniach związanych z odszukiwaniem w omawianych bazach informacji na temat wskazanych osób. Stąd przydatna będzie znajomość obsługi komputera, a w przypadku zajęć odbywających się 17 listopada i 15 grudnia - również znajomość języka angielskiego, gdyż tematyka spotkań dotyczyć będzie wyszukiwania pasażerów wypływających z portów europejskich oraz docierania do dokumentów związanych z ubieganiem się o obywatelstwo, spisów ludności i metryk.

Terminy warsztatów dla średnio zaawansowanych to: 17 listopada, 15 grudnia, 19 stycznia, 16 lutego, 15 marca.

Zajęcia poprowadzi Dominik Pactwa, trener umiejętności miękkich, pasjonat genealogii, który poszukiwaniem przodków zajął się w 2000 roku. Odnalazł licznych krewnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Doprowadził do spotkania rodzin, które przed laty na skutek emigracji oraz migracji wewnętrznych utraciły ze sobą kontakt. Każde spotkanie w ramach grupy średnio zaawansowanej to inna, ciekawa tematyka związana z poszukiwaniami przodków.

Cykl warsztatów genealogicznych będzie trwał od listopada 2015 do marca 2016. - Miejsca wolne są na wyczerpaniu i jeżeli komuś nie uda się wziąć udziału w tej edycji warsztatów, to zdradzę, że planujemy już kolejny cykl, bo zainteresowanie jest bardzo duże - informuje Joanna Wojdyło, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Atimeres
    13.11.2015 21:35
    A gdyby jeszcze do tych poszukiwań genealogii dokumentarnej dodać małe genetyczne badania Y-DNA (dla mężczyzn) albo mt-DNA (dla kobiet), wtedy można zbudować drzewo genealogiczne aż do Y-Adama i mt-Ewy, czasu około 250 tysięcy lat temu.
    Ja takie drzewo właśnie już mam!
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama