Nowy numer 21/2022 Archiwum

Wałęsa reaktywował partię chadecką

Lech Wałęsa 10 listopada reaktywował Chrześcijańską Demokrację III RP - partię, którą założył w 1997 r. - Trudno traktować inicjatywę byłego prezydenta poważnie - komentuje Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych.

O reaktywacji ChDRP poinformował na Twitterze Mikołaj Chrzan, dziennikarz "Gazety Wyborczej Trójmiasto". Dzień po ogłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Szydło składu nowego rządu w biurze w Europejskim Centrum Solidarności Wałęsa spotkał się ze współpracownikami i podjął decyzję o odnowieniu dawnej formacji.

Były prezydent powołał dwóch wiceprzewodniczących ChDRP - Piotra Dwornickiego i Adama Zalewskiego. Rzecznikiem partii został Adam Domiński, odpowiedzialny także za budowę struktur w województwie.

W planach partii jest m.in. utworzenie "ministerstwa kreatywności" - platformy, dzięki której młodzi ludzie będą szukali rozwiązań najbardziej palących problemów społecznych. Reaktywowane ugrupowanie L. Wałęsy ma wystartować w wyborach samorządowych w 2018 r. oraz parlamentarnych w 2019 r.

Wałęsa reaktywował partię chadecką   Andrzej Kołodziej, opozycjonista, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Jan Hlebowicz /Foto Gość Próbowaliśmy skontaktować się z Instytutem Lecha Wałęsy, by potwierdzić tę informację. Niestety, strona internetowa instytutu jest chwilowo niedostępna.

- Trudno traktować inicjatywę L. Wałęsy poważnie. W ostatnim czasie były prezydent przyzwyczaił nas wszystkich do słów rzucanych na wiatr, nieprzemyślanego działania i pomysłów, których realizacja najczęściej kończyła się fiaskiem - mówi A. Kołodziej, były opozycjonista, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych.


Chrześcijańska Demokracja III RP została założona w 1997 r., funkcjonowała równolegle z Akcją Wyborczą Solidarność. W założeniach formacja miała się stać masową partią chadecką na wzór niemieckiej CDU, z której programu zaczerpnęła część sformułowań. Jednak nowe ugrupowanie L. Wałęsy, zbudowane przy instytucie jego imienia, nie uzyskało znaczenia na scenie politycznej. Ostatecznie zostało wykreślone z ewidencji partii politycznych wiosną 2003 roku z powodu braku sprawozdań finansowych za poprzednie lata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • olartystka
    14.11.2015 01:25
    Zawsze zadziwiają mnie tacy ludzie. Nie ma jak zdradzić interesy Narodu, oszukać w wielkiej sprawie, a potem udawać dobrego wujka zatroskanego o losy Polski. Kolejny zalękniony obrońca demokracji. Obstawiam, że nagle znajdą się potężne środki na tą działalność. Z chadecją on ma tyle wspólnego co lewica z ochroną życia od poczęcia aż do śmierci.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama