Nowy numer 20/2022 Archiwum

Ludzie prawicy, bądźcie poważni!

Władze Gdańska zapowiadają zakaz manifestacji antyimigracyjnych w mieście. Środowiska prawicowe są oburzone, choć nie powinny. Same są sobie winne. Jeśli chcą być traktowane poważnie, niech najpierw same zaczną poważnie traktować siebie nawzajem.

Nie milkną komentarze po niedzielnych manifestacjach antyimigracyjnych, które odbyły się w Gdańsku. Przypomnijmy w skrócie - legalny marsz "Nie! dla imigrantów" zorganizowały środowiska prawicowe, konserwatywne, konserwatywno-liberalne - KORWiN, Kukiz '15, narodowcy. W pewnym momencie, tuż przed startem pochodu, pojawili się kibicie, zaczęli wznosić hasła odwołujące się m.in. do ideologii nazistowskiej ("Cała Polska śpiewa razem, muzułmana tylko gazem. Jak nie gazem, to na mydło, w taki sposób pędzić bydło"), odłączyli się od legalnej manifestacją i poszli sami. Po drodze odpalili petardy i race, by na koniec zrobić zadymę pod fontanną Neptuna. Bilans - czterech zatrzymanych kiboli i jeden ranny policjant. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Partia KORWiN ustami rzecznika od dwóch dni odżegnuje się od zachowania pseudokibiców. I bardzo dobrze. Apeluje też, by dwóch niedzielnych manifestacji nie łączyć. Bo przecież, parafrazując: "Chcieliśmy jedynie zaprotestować przeciwko polityce migracyjnej Unii Europejskiej, nie wznosiliśmy antyislamskich haseł, chcieliśmy merytorycznej debaty na kwotami uchodźców". Bo to, bo tamto, ble, ble, ble.

Może i chcieliście, ale wam nie wyszło. Słuchałem przemów pod pomnikiem "Tym, co za polskość Gdańska", gdzie zakończyła się legalna manifestacja. Padło dużo ważnych zdań i sporo interesujących pomysłów, jak problem fali imigrantów rozwiązać. Diagnozowaliście (często trafnie) przyczyny obecnego kryzysu migracyjnego w Europie, podawaliście liczby, cytowaliście ekspertów. Co z tego, skoro niemal każde wystąpienie przerywane było buczeniem?

Dlaczego? Nie dlatego, że przedstawiciele różnych środowisk prawicowych nie zgadzali się z głoszonymi podczas manifestacji hasłami. Poszło o to, kto jest ważniejszy, kto ma iść pierwszy, kto ma przemawiać itd.

Narodowcy zarzucali tym z KORWiNA, że zawłaszczyli marsz i wykorzystali go do własnych politycznych celów. Więc kiedy ci drudzy stali przed mikrofonem, ci pierwszy krzyczeli: "Wyp... dalać!".

Mało mnie obchodzą argumenty jednej czy drugiej strony i wyjaśnienia, "jak było naprawdę". To jest nieważne. Nikt o zdrowych zmysłach nie potraktuje waszych postulatów i haseł poważnie, skoro nie jesteście w stanie zorganizować porządnie jednego marszu. Przekaz w świat idzie taki - z ludźmi prawicy nie warto gadać, bo sami ze sobą rozmawiać nie potrafią. Nie musimy ich szanować, bo sami się nie szanują.

Rozumiem, że każde ze środowisk organizujących marsz różni się od siebie. Wywodzicie się z innych politycznych tradycji, macie często odmienne spojrzenie na gospodarkę, różnicie się w wielu sprawach światopoglądowych. Ale tworzyliście tę manifestację wspólnie, więc nieważne, jak głębokie są podziały między wami. Na pewno nie można było ich eksponować w świetle telewizyjnych kamer. Czy ktokolwiek z was widział manifestację środowisk lewicowych, podczas której jej uczestnicy publicznie obrzucają się błotem? Ja nie widziałem.

Podziały na szeroko rozumianej prawicy to nie specyfika gdańska, ale specyfika polskiej prawicy w ogóle. Skłóconej, "najmądrzejszej", niechętnej do współpracy.

Drodzy ludzie prawicy, mam nadzieję, że władze miasta nie podejmą kneblującej usta, poprawnej politycznie decyzji o zakazie antyimigracyjnych manifestacji. Jeśli jednak to nastąpi, sami będziecie sobie winni. Zamiast "wyrywać sobie mikrofon" i gwizdać na siebie, zacznijcie w końcu działać razem dla dobra wspólnego. Jeśli chcecie być traktowani poważnie, najpierw sami zacznijcie poważnie traktować siebie nawzajem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • mieszkańcy Podwala Saro
  24.11.2015 11:03
  Autor artykułu pseudo sympatyk bardzo przesadził ze swą krytyką i brakiem życzliwości . Nie należy poddawać inicjatywy sobotniego marszu przesadnej nieuzasadnionej samokrytyce .Nieprawdą jest że po nagonce w niepolskich mediach należy zamknąć usta , bić się w piersi i wstydzić się swych poglądów . Organizatorzy patriotycznej manifestacji nie są nikomu i niczemu winni i nie muszą się wstydzić nawet jeżeli wszystkie antypolskie media uważają inaczej . Manifestacja była bardzo żywiołowa i spontaniczna ,taka jak tego wymaga rzeczywistość .Uczestniczyła różna młodzież i zachowania były różne co nie usprawiedliwia krytykanctwa i nietolerancji ludzi kreujących opinię publiczną .Stała się rzecz od dawna oczekiwana , bezkompromisowi młodzi aktywiści po latach kneblowania ,formują ruchu przeciw bezprawiu , krytykujący destrukcyjne działania polityków odmawiających nam praw obywatelskich i narodowych . To nie jest ten czas ani miejsce na akademickie durne spory . Potrzeba jest rozpocząć konkretne działania przeciw destrukcji narodowej . Mieszkańcy Podwala Staromiejskiego obserwujący młodzieżową demonstrację .
  doceń 7
 • Piotr
  24.11.2015 12:30
  Dzięki Bogu, to nie władze Gdańska będą o tym decydować, a po drugie, to za chwilę będą one miały inne problemy i może się tak stać, że będą byłymi władzami Gdańska.
  doceń 7
 • G.
  24.11.2015 16:57
  Ja bym tylko krytykantom życzył przebudzenia ,zmarszczyć czoło i zacząć myśleć patrzeć szerzej i dostrzegać konteksty . Popatrzcie na zdjęcia te z koncertu w Paryżu i te z ulicy w Gdańsku .
  Z tamtymi należy się solidaryzować a na młodych Polaków nasyła się uzbrojoną po zęby policję z gazem ,pałkami i tarczami .
  Jakże różna ta młodzież , ta w Paryżu skandująca na koncercie w żydowskim teatrze chęć całowania diabła w język i ta w Gdańsku skandująca HASŁA BÓG HONOR I OJCZYZNA widzący ratunek w powrocie do chrześcijańskich korzeni i miłości do własnej ojczyzny .
  doceń 4
 • gut
  24.11.2015 22:37
  I to jest cały ból prawicowych, że sami sobie strzelają gole do bramki, to jest takie przedziwne zjawisko, że nie umiem tego ogarnąć. ;))
  doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama