Od modlitwy przy pomniku Jana Pawła II na pl. Trzeciego Tysiąclecia rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w kościele Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie.
Przed świątynią zgromadzili się wierni, którzy – mimo zimna – trwali na modlitwie. W uroczystości włączyła się młodzież, która wprowadziła symbole do kościoła. Ikona Matki Bożej wniesiona została przez dziewczęta, a krzyżem zaopiekowali się chłopcy.
Po umieszczeniu symboli w prezbiterium rozpoczęto przygotowania do Mszy św., której przewodniczył ks. prał. Kazimierz Wojciechowski, proboszcz parafii. – To ogromna radość, że właśnie dzisiaj, w I Niedzielę Adwentu, możemy powitać w naszej parafii symbole, które zasiewały Boskie ziarno wiary w tak wielu miejscach – mówił proboszcz.
W czasie homilii ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny duszpasterz młodzieży i główny koordynator diecezjalnego etapu ŚDM, nawiązał do wydarzeń z 12 czerwca 1987 r., kiedy papież Jan Paweł II sprawował Mszę św. dla świata pracy w parafii Opatrzności Bożej. – W wyjątkowym miejscu witamy symbole ŚDM, bo nie zapominajmy, że pielgrzymka Jana Pawła II nadała inny kierunek walce i trosce o wolność. Krzyż i ikona Matki Bożej są także zwiastunami nowego początku – mówił ks. Nowak.
Duszpasterz podkreślił również, że ŚDM to przede wszystkim święto wszystkich młodych. – Obecnie rodzice, katecheci, księża podkreślają, jak ważne jest, aby z młodymi się porozumieć – znaleźć wspólny język, bo młodzi potrzebują dialogu – mówił ks. Nowak.
Koordynator ŚDM zaznaczył, że bardzo istotna kwestią jest, aby pomóc młodzieży wrócić do Kościoła. – Z tym wiąże się praca, bo trzeba im poświęcić czas – rozmawiać z nimi, pomóc im odnaleźć swoje miejsce w parafii, a przede wszystkim pokazać, że wiara, którą mamy w sercu, jest radosna – mówił duszpasterz.
Ks. Nowak na koniec Mszy św. zaapelował do parafian, aby otworzyli się i przyjęli do swoich domów pielgrzymów, którzy w lipcu przyszłego roku będą gościć w naszej archidiecezji. – Tym ludziom nie potrzeba wygód, wystarczy miejsce do spania i woda do mycia. Pamiętajcie, że nas też goszczono, kiedy pielgrzymowaliśmy, dlatego nie zamykajmy się na tych, którzy do naszego kraju przyjadą, aby wziąć udział w ŚDM – wyjaśniał koordynator.
– Ja wierzę, że Bóg jest wszędzie, dlatego – mimo, że krzyż niosłem – nie czułem, że robię coś, co miałoby diametralnie zmienić moje życie, bo Jezusem żyję na co dzień – mówi Wiktor. Chłopak podkreśla, że odnalazł swoje miejsce w Kościele. – Dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych, zamiast narzekać, trzeba zacząć działać i włączyć się w dzieła, które mają miejsce w parafii – dodaje.
Symbole pozostaną w parafii Opatrzności Bożej na Zaspie do godz. 15, by następnie o godz. 17.30 odwiedzić greckokatolicką parafię pw. św. Bartłomieja w Gdańsku.