Nowy numer 21/2022 Archiwum

Gdynianie i gdańszczanie najszczęśliwsi w Polsce

Mieszkańcy Gdyni i Gdańska należą do najszczęśliwszych w Polsce. Takie wnioski płyną z "Diagnozy społecznej 2015", która powstała pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego, psychologa społecznego oraz prof. Tomasza Panka ze Szkoły Głównej Handlowej.

Rada Monitoringu Społecznego złożona z demografów, socjologów, psychologów i ekonomistów przedstawiła kolejną Diagnozę Społeczną dotyczącą tego, jak Polacy oceniają warunki i jakość życia. Badania prowadzone są co dwa-trzy lata od 2000 roku.

Jednym z elementów badań było zadowolenie z poszczególnych aspektów życia, w tym także zadowolenie z sytuacji w kraju czy z miejscowości zamieszkania.

Ostatnie badanie pokazało, że najlepszym miejscem do zamieszkania w Polsce jest Gdynia (87,2 proc. zadowolonych mieszkańców), która wyprzedza Gdańsk (79,2 proc.), Toruń (73,1 proc.) i Kraków (70,5 proc.).

Najmniej zadowoleni ze swojej miejscowości są mieszkańcy Wałbrzycha (23,6 proc.) i Bytomia (40,7 proc.)

W "Diagnozie społecznej 2015" dobrze wypadło całe województwo pomorskie: 73 proc. respondentów badań jest zadowolonych z życia w naszym regionie. Kolejne województwa: małopolskie, podlaskie i zachodniopomorskie mają ten wskaźnik na sporo niższym poziomie - ok. 60 proc.

Co ciekawe, tylko do pewnego stopnia niezadowolenie z miejscowości zamieszkania idzie w parze z dezaprobatą dla decyzji i działań miejscowych władz samorządowych. Odsetek tych, których denerwowały decyzje władz w Gdyni wyniósł 6,4 proc., w Gdańsku 6,7 proc. W Jaworznie, Bielsku-Białej i Rzeszowie jest pod tym względem najlepiej. Najbardziej władze lokalne drażnią mieszkańców Częstochowy, Krakowa i Opola.

"Te badania potwierdzają, że obszar całej metropolii gdańskiej jest oceniany przez mieszkańców jako dobre miejsce do życia. Dlaczego? Czynników jest wiele: od przyrody - morze, lasy - i dbałości o ekologię, przez rozwiniętą gospodarkę, aż po wysoką, "posolidarnościową" kulturę społeczną i pozytywną - zorientowaną "na tak" - mentalność mieszkańców naszego regionu" - tłumaczy wysokie wyniki miasta i regionu Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama