Nowy numer 30/2021 Archiwum

Ambasador o "S" i tarczy antyrakietowej

- Miałem 20 lat, kiedy "Solidarność" walczyła o wolność Polaków. Te lata mnie uformowały. Wasza walka uformowała moje spojrzenie na świat - mówił 2 grudnia na pl. Solidarności w Gdańsku Paul Jones, ambasador USA w Polsce.

Pierwsza wizyta nowego ambasadora Paula Jonesa w Gdańsku rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Dyplomata przyznał jednak w rozmowie z dziennikarzami, że był tu kilka tygodni temu wraz ze swoją 19-letnią córką. Wówczas jego obecność Gdańsku miała charakter nieoficjalny.

- To dla mnie wielka radość, że rząd Stanów Zjednoczonych wspierał Polaków w walce z komunistycznym reżimem - mówił P. Jones.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, ambasador odniósł się do planowanej budowy elementów tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Jak ujawnił, dzisiaj w Słupskim Inkubatorze Technologicznym ma się odbyć konferencja mająca określić warunki i zasady uczestnictwa w przetargu związanym z budową obiektów wojskowych na terenie bazy w Redzikowie.

- Jesteśmy zaangażowani w ten projekt. Budowę zaczniemy wiosną. Baza osiągnie zdolność operacyjną w 2018 roku - stwierdził P. Jones. Jak dodał, nie ma wątpliwości co do realizacji projektu, ponieważ w powstanie bazy zaangażowane są zarówno polski, jak i amerykański rząd. Potwierdziło to spotkanie Johna Kerry'ego, sekretarza stanu USA, z polskim ministrem spraw zagranicznych, Witoldem Waszczykowskim, które odbyło się w miniony wtorek.

Dyplomata stwierdził też, że w najbliższych dniach odbędzie się spotkanie negocjacyjne przedstawicieli polskiego MON ze stroną amerykańską w sprawie systemów obrony powietrznej Patriot.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama