Nowy numer 24/2021 Archiwum

Święta tuż-tuż

Z początkiem grudnia wiele polskich i europejskich miast przemienia rynki i place w zimowe jarmarki, na których królują stragany ze sztuką, rzemiosłem, smakołykami czy grzanym winem. Nie inaczej jest w Trójmieście.

Już 5 grudnia wystartuje na Targu Węglowym w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy. Na 80 stoiskach wystawcy z całej Polski, a także z Litwy i Węgier zaprezentują świąteczne ozdoby, rękodzieło, biżuterię, ceramikę artystyczną, wyroby z drewna czy zabawki. Nie zabraknie wigilijnych pierogów, litewskich wędlin i słodyczy.

Niespotykaną atmosferę stworzy oryginalna, świąteczna scenografia. Nowością będzie 6-metrowy, dwupoziomowy Anielski Młyn z obracającym się na szczycie wiatrakiem oraz ruchomymi figurami.

Najwyżej umieszczone zostaną postacie 4 aniołów. - Piętro niżej staną figury świętych: św. Mikołaja - patrona dzieci, panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy i ubogich, św. Jana Nepomucena - patrona sprzedawców, żeglarzy i budowniczych mostów, św. Barbary - patronki marynarzy i św. Wojciecha - patrona Polski i archidiecezji gdańskiej - mówi Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem imprezy. - Autorem wyrzeźbionych w lipowym drewnie figur jest twórca ludowy, mistrz Michał Ostoja-Lniski, którego dzieła ozdabiały ołtarz papieski w Sopocie - dodaje.

Kolejna nowość to 5-metrowej długości iluminowana Zaczarowana Kareta, w której wszyscy chętni będą mogli usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Jarmarkowi tradycyjnie będzie towarzyszyć akcja charytatywna, tym razem na rzecz Funduszu Dzieci Osieroconych. Można go wspomóc dowolną kwotą, korzystając z karuzeli, lodowiska lub odwiedzając stoisko "Fundacja Hospicyjna i Przyjaciele". Jarmark potrwa do 23 grudnia.

W Sopocie jarmark wystartuje później. Będzie się odbywał od 19 grudnia do 3 stycznia na skwerze Kuracyjnym, gdzie staną stragany. W tym samym miejscu 20 grudnia zaplanowana jest wigilia dla mieszkańców.

W muszli koncertowej odbędą się koncerty, występy dla dzieci, przybędzie też Mikołaj z podarunkami. - Wszyscy chętni będą mogli także wziąć udział w warsztatach szycia świątecznych skarpet, wieńców świątecznych, zdobienia bombek i wykonywania ozdób na choinkę z filcu - informuje Magdalena Jachim, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sopocie.

Gdynia, jako jedyne miasto, nie organizuje jarmarku. - Nie chcemy, aby był on konkurencją dla Miejskich Hal Targowych, gdzie kupcy w okresie świątecznym przygotowują znakomitą ofertę produktów, także lokalnych - tłumaczy Sebastian Drausal, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu. - Nie zabraknie natomiast różnego rodzaju świątecznych festynów i kiermaszów, których oferta to prawdziwy raj dla wszystkich poszukujących oryginalnych prezentów świątecznych - zapewnia.

5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 21 w Gdyni w godz. 10-13 po raz 14. odbędzie się festyn charytatywny "Dar Serca". Na jego uczestników czekają występy zespołów wokalnych i muzycznych, pokazy taneczne, stoiska ze stroikami oraz ozdobami świątecznymi, kawiarenka oferująca pyszne wypieki i napoje.

Tego samego dnia w godz. 11.30-17.30 przy ul. Starowiejskiej 54/3 odbędzie się Świąteczny Kiermasz Rękodzieła, gdzie swoje wyjątkowe wyroby zaprezentują trójmiejscy twórcy. Będą to ozdoby świąteczne, biżuteria, ceramika, kartki świąteczne oraz oryginalne ubrania i inne dodatki.

Zaś w niedzielę 6 grudnia w parku Kolibki po raz 3. odbędzie się kiermasz świąteczny "Figa z Makiem". Do wyboru m.in.: własnoręcznie robiona biżuteria, lokalnie projektowana odzież, zabawki dla dzieci, pocztówki, książki wykonane przez młodych artystów i projektantów. Jak co roku, rozrywkę zapewnią bezpłatne warsztaty dla najmłodszych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama