Nowy numer 25/2021 Archiwum

Choinka gigant i Mikołaj nad Motławą

Okres świąteczny w Gdańsku zaczyna się w momencie zapalenia światełek na największej w Trójmieście choince.

Ta tradycja sięga 1989 roku, kiedy w Gdańsku, pierwszym mieście w Polsce, zapalono lampki na drzewku stojącym w sercu Głównego Miasta. Z czasem skromna uroczystość przerodziła się w plenerową imprezę "Gdańska Choinka", odbywającą się zawsze 5 grudnia.

W tym roku na uczestników wydarzenia czekają wyjątkowe atrakcje. Najpierw, o godz. 16, do nabrzeża przy Zielonym Moście przybije łódź samego Mikołaja, który zejdzie na ląd w towarzystwie bajkowego orszaku. Powitają go m.in. zespoły wokalne Pałacu Młodzieży i pokazy fajerwerków.

Potem barwna parada przemaszeruje na Długi Targ, gdzie o godz. 16.30 odbędzie się uroczyste zapalenie gdańskiej choinki. W tym roku świąteczne drzewko już pod koniec listopada wjechało na ulice Głównego Miasta na ogromnej lawecie i w asyście dźwigu.

Postawienie największej w Trójmieście choinki zajęło ponad godzinę. - Na świątecznym drzewku zawisły aż 2 kilometry lampek, 300 metrów łańcucha, 70 ledowych sopli, 300 bombek, a jego czubek tradycyjnie zwieńczyła świecąca gwiazda - informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

W tym roku nowym punktem w programie "Gdańskiej Choinki" będzie Mikołajowa Poczta Świąteczna. - Zachęcamy wszystkich najmłodszych gdańszczan, aby przynieśli tego dnia swoje listy do Mikołaja. Zadbamy o to, by trafiły na jego biurko - mówi K. Kaczmarek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama