Nowy numer 30/2021 Archiwum

Obchody Grudnia'70

Zapraszamy do udziału w obchodach rocznicy krwawych wydarzeń na Wybrzeżu.

Z okazji obchodów 45. rocznicy Grudnia'70 arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odprawi w środę 16 grudnia, o godz. 17.00 uroczystą Mszę Świętą w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Po Eucharystii nastąpi przemarsz pod Pomnik Poległych Stoczniowców. W programie wydarzenia: Apel Poległych, wspólna modlitwa i składanie wieńców.

Gdyńskie obchody Grudnia'70 rozpoczną się w czwartek 17 grudnia, o godz. 6.00 rano. Pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 (ul. Janka Wiśniewskiego, przy przystanku kolejki SKM Gdynia Stocznia) odbędzie się Apel Poległych, wspólna modlitwa i złożenie kwiatów. Swój udział w porannych obchodach zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Również w czwartek o godz. 16.30 w kościele NSPJ w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46) zostanie odprawiona uroczysta Msza św., po której nastąpi przemarsz pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970 przy Urzędzie Miasta (al. Piłsudskiego).

Obchodom 45. Rocznicy Grudniowej Zbrodni towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Za chleb i wolność”. Prace eksponowane będą w kilku punktach Miasta: ul. 10 Lutego (przy dawnym Banku Polskim), Plac Kaszubski, al. Marsz. Piłsudskiego (przy Urzędzie Miasta Gdyni). Autorami wystawy są: Mateusz Misztal, Anna Paciorek-Grabowska, Justyna Skowronek.


Podczas stłumionych krwawo robotniczych protestów w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama