Nowy numer 48/2020 Archiwum

Oddadzą pokłon Królowi

W archidiecezji gdańskiej tysiące osób pójdzie w radosnych pochodach, by pokłonić się Bożemu Dziecięciu.

Święto Epifanii, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tego dnia w całej Polsce tysiące osób weźmie udział w kolorowych i radosny pochodach. W archidiecezji gdańskiej orszaki pomaszerują w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Rumi i Żukowie.

Gdański orszak z udziałem abp. Sławoja Leszka Głódzia, rozpocznie się o godz. 12.00 przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej modlitwą Anioł Pański, po której nastąpi wymarsz. Pochód przejdzie ulicami: Piwną, Tkacką, Długą, Długim Targiem do Zielonej Bramy. Wolontariusze i harcerze będą rozdawali wszystkim papierowe korony, śpiewniki z kolędami i nalepki z Trzema Królami. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Orszak Trzech Króli przemaszeruje także ulicami Gdyni. O godzinie 12.15 wyruszy sprzed kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na czas przejścia orszaku zamknięte zostaną następujące ulice: Świętojańska od 10 Lutego do al. Zwycięstwa, Partyzantów od Świętojańskiej do Bema oraz Bema od ul. Partyzantów do Kopernika.

Wejherowo także będzie miało swój orszak. Jednak wyruszy nie jak w poprzednich latach spod Bramy Oliwskiej, ale spod Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów. Start o godzinie 13.30. Na rynku odbędzie się druga część kolędowania i końcowa inscenizacja, czyli pokłon Trzech Króli. Co roku w wejherowskim orszaku, oprócz tytułowych bohaterów święta, można zobaczyć też dodatkowe postaci. W związku z rocznicą 1050-lecia chrztu Polski w pokłonie ma wziąć udział książę Mieszko razem z Dobrawą i biskupem Wojciechem.

Na czwartą edycję wejherowskiego orszaku organizatorzy przygotowali 1,5 tys. śpiewników i 1,8 tys. koron. Organizatorzy również zachęcają - w miarę jak pozwolą na to warunki atmosferyczne - aby dzieci przebrały się za anioły.

Mszą św. w kościele pw. Bł. E. Bojanowskiego o godz. 12.30 rozpocznie się orszak w Rumi. Centralne uroczystości odbędą się pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Organizatorzy gwarantują gorący poczęstunek. Gościem specjalnym rumskiego orszaku będzie Weronika Korthals, która zaśpiewa kolędy po polsku i kaszubsku.

Orszak Trzech Króli w Żukowie rozpocznie się o godz. 13.00 na placu przy Hali Widowiskowo-Sportowej. Pochód zakończy się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego kolędowaniem z orkiestrą oraz wspólnym tańcem.

Patronat honorowy nad orszakami objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama