Nowy numer 20/2022 Archiwum

Kosmiczni specjaliści

W Trójmieście niebawem wystartuje unikatowy kierunek studiów magisterskich: technologie kosmiczne i satelitarne. Politechnika Gdańska, Akademia Morska i Akademia Marynarki Wojennej przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej będą kształcić specjalistów od... kosmosu.

Obecnie w Polsce tylko dwie uczelnie proponują naukę na zbliżonych tematycznie kierunkach, ale prowadzą wyłącznie studia inżynierskie. Trójmiejskie uczelnie - jako pierwsze - zaproponowały uruchomienie kierunku magisterskiego (studia II stopnia). Pierwsze zajęcia rozpoczną się w semestrze letnim przyszłego roku akademickiego.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą, że absolwenci nowego kierunku nie tylko znajdą pracę w niedawno powstałej w Gdańsku Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), ale będą także atrakcyjni dla biznesu, coraz bardziej zainteresowanego branżą kosmiczną.

Jak podkreśla prof. Andrzej Stepnowski z Politechniki Gdańskiej, zapotrzebowanie na pracowników z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych w Polsce wzrasta, ale specjalistów zdolnych sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem tego sektora jeszcze się nie kształci. Unikatowy kierunek studiów miałby tę przestrzeń wypełnić.

Trwają już prace nad szczegółowym programem kształcenia. Poza przedstawicielami trójmiejskich uczelni, biorą w nich udział eksperci Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. POLSA będzie też wspierać nowy kierunek - jej współpracownicy poprowadzą część wykładów i zapewnią pomoc w kontaktach z krajowymi i zagranicznym uniwersytetami i instytucjami badawczymi.

Unikatowy kierunek ma składać się z 4 specjalności: technologie informacyjne i elektroniczne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej (wydział ETI PG), wykorzystanie technologii kosmicznej i satelitarnej w gospodarce (wydział mechaniczny PG), morskie systemy satelitarne i kosmiczne (Akademia Morska), aplikacje kosmiczne i satelitarne w systemach bezpieczeństwa (Akademia Marynarki Wojennej). Na każdej specjalności studiować ma po 30 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama