Nowy numer 43/2020 Archiwum

Honorowy obywatel Wajda?

Radni PO zaproponowali nadanie kolejnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Zgłoszonym kandydatem jest Andrzej Wajda, znany polski reżyser. Kilka godzin po ogłoszeniu tej propozycji w lokalnych i ogólnopolskich mediach, a także portalach społecznościowych rozgorzał burzliwy spór.

Spór dzieli (jak to w ostatnich czasach bywa najczęściej) biorących w nim udział na dwa zantagonizowane obozy zadeklarowanych przeciwników i zwolenników honorowania słynnego reżysera. Daleki jestem od bronienia pełnych nienawiści komentarzy oraz nieznoszących sprzeciwu mów pochwalnych. Uważam jednak, że debata na ten temat jest potrzebna.

Rzeczywiście Gdańsk kilkakrotnie stawał się bohaterem filmów Andrzeja Wajdy, co było równoznaczne z promocją miasta nie tylko w Polsce, ale także w Europie i Stanach Zjednoczonych. To niewątpliwie powód do radości. Pytanie jednak, czy ten fakt wystarczy, by znanemu reżyserowi przyznawać honorowe obywatelstwo?

Wajda to postać niejednoznaczna. Ocena jego postawy życiowej i twórczości nie powinna być więc zero-jedynkowa. To z jednej strony twórca wybitnych filmów, takich jak "Ziemia Obiecana", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza" i genialnego "Dantona". Z drugiej - jak się wydaje - konformista, który zaprzągł swój niewątpliwie duży reżyserski talent do doraźnych potrzeb propagandowych, realizując filmy zgodne z oczekiwaniami partyjnych dygnitarzy. Mam tu na myśli przede wszystkim takie obrazy, jak "Pokolenie", "Lotna", a nawet - w moim przekonaniu - wpisujący się w PRL-owską narrację o powstaniu warszawskim "Kanał".

Wajda to nie tylko twórca filmowy, ale także człowiek, który niejednokrotnie zabierał głos w sporach politycznych, zazwyczaj jednoznaczne opowiadając się po jednej ze stron. Otwarcie popierał w wyborach Platformę Obywatelską. Był pierwszym, który publicznie sprzeciwił się pochówkowi Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, a po wygranych wyborach prezydenckich przez Bronisława Komorowskiego oświadczył w jednej z zagranicznych gazet: "Jestem szczęśliwy, ale Kaczyński pozostaje niebezpieczny".

Honorowe obywatelstwo dla Wajdy można więc odczytywać nie tylko jako docenienie jego dorobku artystycznego, ale także jego politycznego zaangażowania.

Procesowi nadawania honorowego obywatelstwa Wajdzie powinna towarzyszyć merytoryczna wymiana myśli. Nie ma nic gorszego niż kreowanie osób publicznych na "świętych za życia". Zamyka to jakąkolwiek dyskusję, a konstruktywna krytyka postaw, wyborów, a nawet twórczości spotyka się zazwyczaj z dyskredytacją i argumentami ad personam. Mam nadzieję, że podczas najbliższej sesji Rady Miasta, na której nastąpi głosowanie nad propozycją uhonorowania reżysera, będzie inaczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • janek
  13.01.2016 23:57
  Czytam i w skrócie można streścić ten tekst w taki sposób: "jak Zelnik albo Krauze chwalą Kaczyńskiego to nazywamy ich wielkimi artystami a jeśli Wajda krytykuje Kaczyńskiego to wtedy powinniśmy zastanowić się czy faktycznie jest on wielkim artystą". Bardzo słabe podejście panie redaktorze. To oznacza, że nikt kto ma poglądy polityczne nie powinien nigdy zostać honorowym obywatelem żadnego miasta? Taki zaszczyt należy się chyba za coś zupełnie innego niż poglądy polityczne, nieprawdaż?
  Ciekawe też, że nie wspomniał Pan o filmie 'Katyń". Życzę wszystkim prawicowo-narodowym propagandzistom takiego poziomu artystycznego w ich patriotycznych dziełach. Być może wtedy ludzie zaczną chodzić na to do kina!
  doceń 9
 • Marek
  14.01.2016 12:25
  Dorzucę do tego ogródka film o Wałęsie, który miejscami jest wręcz oszustwem. Poza tym człowiek jest mocno dwuznaczny rzekłbym nawet typowa chorągiewka więc za co go honorować. Zdolnych ludzi w Polsce mnnóstwo ale reżimowa Gazeta Wybiórcza o nich nie napisze.
 • observer
  15.01.2016 09:03
  Honorowe obywatelstwo Gdańska dla Wajdy jest wyrazem uznania dla jego oczywistych osiągnięć w sztuce filmowej, oraz rozsławiania (promocji) Gdańska w jego filmach. Sympatie polityczne Wajdy nie powinny tu mieć nic do rzeczy. Za popieranie PO nagrodę mogą mu przyznać władze/radni tej partii. To będzie zupełnie inne wyróżnienie.
  doceń 2
 • JAWA25
  11.10.2016 14:01
  w sumie czym apologeta Jaruzelskiego Kaczyński zasłużył na pochówek na Wawelu?
  doceń 9
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama