- W tym roku czekają nas liczne zadania, które stanowią wyzwanie dla Kościoła i władz samorządowych. Są wśród nich zarówno obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży i działania związane z przeżywanym Rokiem Miłosierdzia - mówił do samorządowców abp Sławoj Leszek Głódź.
Odbywające się już po raz ósmy spotkanie opłatkowe zgromadziło w oliwskiej Auli Jana Pawła II przedstawicieli samorządów lokalnych wszystkich szczebli. Obecni na uroczystości samorządowcy, niezależnie od reprezentowanych ugrupowań, w serdecznej atmosferze dzielili się opłatkiem i wspólnie śpiewali kolędy.
Na spotkaniu obecny był także reprezentujący władza państwowe Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Uroczystości przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.
- Okazuje się, że Boże Dziecię potrafi zjednoczyć w rodzinnej wspólnocie i ogromnym zespoleniu samorządowców, władze administracyjne i państwowe, duchowieństwo i ludzi dobrej woli - przyznał metropolita.
Wśród składanych życzeń wielokrotnie pojawiał się wątek owocnej służby na rzecz lokalnej społeczności.
- Występuję przed państwem w roli wojewody pomorskiego, ale jeszcze nie tak dawno byłem radnym rady powiatu wybranym z gminy Kolbudy. Myślę, że to pozwala mi na zrozumienie pracy i potrzeb samorządowców - mówił Dariusz Drelich. - Dzisiaj, w imieniu pani premier Beaty Szydło, składam państwu najlepsze życzenia. Chciałbym, żebyście wierzyli, że zmiany, które przyniesie rozpoczynający się rok, będą pomyślne - mówił.
- Dziękuję metropolicie, że od kilku lat organizuje te spotkania. Podczas wielu spotkań opłatkowych jesteśmy trochę gośćmi, trochę współorganizatorami. Tu jesteśmy zaproszeni - podkreślała Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Od lat oliwskie spotkanie opłatkowe jest też jest okazją do wręczenia przyznawanej przez sołtysów województwa pomorskiego nagrody kapelusza.
W tym roku sołtysi uhonorowali nim Błażeja Konkola, wójta gminy Trąbki Wielkie, prezesa zarządu Związku Gmin Pomorskich.
Nagrodę wręczyli wspólnie: Jan Zaborowski, prezes sołtysów województwa pomorskiego oraz abp Sławoj Leszek Głódź i Jerzy Włudzik, laureaci poprzednich edycji.
- Traktuję to wyróżnienie jako uznanie zasług wszystkich samorządowców, którzy na co dzień współpracują z sołtysami na rzecz lokalnych społeczności. Ta symbioza jest czymś oczywistym - mówił Błażej Konkol.
Podczas spotkania znalazło się także miejsce dla przedstawienia wyzwań, które stają w tym roku przed lokalną społecznością.
O implikacjach 1050. rocznicy Chrztu Polski mówił bp Zbigniew Zieliński. - Polacy często odwołują się do posługi Jana Pawła II. Przeżywana rocznica jest okazja do tego, byśmy przypomnieli sobie moment "od którego się wszystko zaczęło" - cytował słowa papieża wypowiedziane przy chrzcielnicy w Wadowicach. - W każdym człowieku łączy się dusza i ciało. Co uczyniliśmy ze swoim chrztem? Odpowiedź na to pytanie może stanowić dla nas doskonały fundament - mówił bp Zieliński.
Bp Wiesław Szlachetka, który jest przewodniczącym Komisji Charytatywnej Episkopatu oraz ks. Janusz Steć przybliżyli działania Kościoła podejmowane w trwającym Roku Miłosierdzia.
Wśród tematów poruszanych podczas spotkania wiele miejsca zajęły również przygotowania do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, które wymagają koordynacji działań podejmowanych przez Kościół. Omówił je ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny koordynator ŚDM.
- Światowe Dni Młodzieży niosą ze sobą wiele zadań. Przyjąć 2,5 mln młodzieży z całego świata to w kontekście obecnego na świecie terroryzmu i migracji uchodźców zadanie trudne. Nie wiemy, jak będzie wyglądał czas, który dzieli nas od tego spotkania. Korzystamy jednak z wielkiego doświadczenia papieskich podróży, wydarzeń masowych, które również na terenie Trójmiasta miały miejsce - zaznaczał metropolita.
Koncert i oprawę muzyczną wydarzenia przygotowała schola "Płomyczki", działająca przy parafii św. Rodziny w Gdańsku Stogach. Od lat nad wysokim poziomem artystycznym zespołu czuwa znana gdańska skrzypaczka Katarzyna Rogalska z Capelli Gedanensis.