Nowy numer 2/2021 Archiwum

Cenna mozaika zniknie z kina "Neptun"

Mozaika artystki Anny Fiszer już niebawem zniknie na zawsze z byłego kina "Neptun" w Gdańsku. 21 stycznia rozpoczną się przygotowania do jej demontażu. Jaka będzie przyszłość słynnego dzieła sztuki?

O mozaice Anny Fiszer, gdańskiej artystki, która stworzyła pracę w latach 50. minionego wieku, zrobiło się głośno w maju zeszłego roku, gdy okazało się, że grupa Capital Park, zamiast kina "Neptun", chce utworzyć hotel sieci Hampton by Hilton. Wraz z kinem miała bezpowrotnie zniknąć także mozaika znajdująca się od strony ul. Lektykarskiej, bo w jej miejsce zaplanowano okna.

Przeciwko zniszczeniu mozaiki zaprotestowali użytkownicy Facebooka, pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Fundacja Komitet Inicjatyw Lokalnych oraz lokalni artyści z Mikołajem Trzaską na czele. "Abstrakcyjna mozaika Anny powstała z oporu wobec cukierkowatego socrealizmu, szalejącego parę ulic dalej. Artystka mówiła o tym projekcie z dumą, jako o realizacji czysto artystycznej, niezależnej od oczekiwań ówczesnej władzy" - przekonywali inicjatorzy protestu. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Ostatecznie, dzięki staraniom społeczników, udało się wynegocjować z inwestorem zachowanie mozaiki. Zostanie ona zdemontowana na koszt spółki Capital Park. Prace rozpoczną się już 21 stycznia od ustawienia rusztowań. Potrwają od 4 do 6 tygodni. Z ekspertyzy, która została przeprowadzona w lipcu, wynika, że stan mozaiki jest dobry, a miejscami nawet bardzo dobry. Ma ona w sumie 600 mkw., z czego dwie trzecie to ceramiczna mozaika, a jedna trzecia - barwiony tynk.

Jak deklaruje pomorski konserwator zabytków, dzieło sztuki po demontażu może być złożone w składnicy konserwatorskiej w bastionie św. Gertrudy do momentu, kiedy nie znajdzie się dla niego nowe miejsce.

Obecnie właścicielem prawnym mozaiki jest Komitet Inicjatyw Lokalnych. Katarzyna Szczepańska, prezes fundacji, informuje o trwających poszukiwaniach nowego miejsca dla ocalonego dzieła sztuki. Pod uwagę brane jest Forum Gdańsk, na terenie którego w przyszłości powstanie kino. K. Szczepańska deklaruje jednocześnie, że mozaika nie zostanie zniszczona, a być może w przyszłości znajdzie się w rejestrze zabytków.

Malarka i grafik Anna Fiszer urodziła się w 1909 r. w Łomży. W latach 1927-1931 kształciła się w Wyższej Szkole Sztuk Zdobniczych w Warszawie u Tadeusza Noskowskiego i Zofii Butrymowicz, a w okresie 1936-1939 studiowała w ASP w Warszawie u Karola Tichego. Podczas II wojny światowej łączniczka AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Od 1950 r. wykładała w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Politechnice Gdańskiej. Zmarła w 2002 r. w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama