Nowy numer 37/2021 Archiwum

Poznaj najcięższy instrument świata

- Od samego początku urzekło mnie brzmienie carillonu - bogate i głębokie. Niesamowite jest również to, że gra się kilkadziesiąt metrów nad ziemią, a salą koncertową są ulice, skwery, placyki znajdujące się w mieście - mówi dr Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka.

Miasto Gdańsk ogłosiło ogólnopolski konkurs pt. "Fontannie bije ten dzwon". Zadaniem jego uczestników jest skomponowanie utworu na carillon kościoła pw. św. Katarzyny w Gdańsku ilustrującego pracę Fontanny Heweliusza.

Każdy z uczestników ma możliwość zgłoszenia dowolnej liczby utworów. Prace należy składać w siedzibie lub przesyłać na adres Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej do 21 marca 2016 roku.

W najbliższą sobotę o godz. 13.30 w kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Wielkie Młyny 10, wejście do Muzeum Zegarów Wieżowych) uczestnicy konkursu będą mogli zapoznać się z budową carillonu - najcięższego instrumentu świata. W warsztatach mogą wziąć udział kompozytorzy z całej Polski, bez limitu wieku. W tajniki instrumentu wprowadzi M. Kaźmierczak.

- Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów wieżowych, na których można grać ręcznie przy pomocy klawiatury połączonej systemem drutów i przekładni z sercami dzwonów. Kiedy naciskamy klawisz, serce uderza w czaszę nieruchomego dzwonu - wyjaśnia artystka.

- Standardowy carillon, taki jak ten znajdujący się w kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku, liczy ok. 50 dzwonów ważących łącznie 16-17 ton. Dla porównania największy carillon na świecie pochodzący z Korei Południowej liczy 78 dzwonów i waży 70 ton - dodaje.

- Komponowanie na carillon nie jest łatwym zadaniem. Bez znajomości instrumentu trudno stworzyć utwór, który będzie prosty do wykonania. Dlatego zachęcam wszystkich, by poznali bliżej ten wyjątkowy instrument - zobaczyli, usłyszeli i zagrali na nim - podsumowuje M. Kaźmierczak.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Organizatorami konkursu są Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.

Rozmowa z dr Moniką Kaźmierczak na temat gdańskich carillonów w 7. numerze "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama