- Gdy dzisiaj, przeżywając Światowy Dzień Chorego, gromadzimy się na modlitwie, czynimy to także i po to, by naszym cierpieniom nadać duchową treść i wartość - mówił 11 lutego w katedrze oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź.
Kilkaset osób zgromadziła w katedrze oliwskiej Eucharystia w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy im posługują. W modlitwie uczestniczyli podopieczni placówek prowadzonych przez gdańską Caritas oraz wolontariusze i pracownicy. Nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych oraz delegacji instytucji zaangażowanych w działania szeroko pojętej służby chorym. Mszy św. przewodniczył abp Głódź.
W homilii metropolita zwrócił uwagę na problemy, z jakimi na co dzień spotykają się chorzy. Podkreślał też potrzebę otaczania ich nieustanną opieką. - Zaprasza nas Jezus: "Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię". "Pomogę wam nieść krzyż". Bóg pociesza nas także przez słowo, czyn i modlitwę naszych bliźnich - wyjaśniał hierarcha.
Metropolita wiele miejsca poświęcił także ludziom starszym. - Żyjemy w społeczeństwie nastawionym na konsumpcjonizm, na kult piękna. A trzeci wiek postrzegany jest bardziej jako doświadczenie, a nie przywilej - stwierdził arcybiskup.
- Św. Jan Paweł II zachęcał, by włączać osoby starsze w aktywne zajęcia społeczne. By wykorzystywać ich zasób doświadczenia, wiedzy i mądrości. Starsi nie powinni być traktowani jako ciężar dla społeczeństwa, ale jako bogactwo, które może przyczyniać się do jego dobrobytu. Mogą nie tylko dawać świadectwo, że istnieją pewne aspekty życia, wartości kulturowe, moralne i społeczne. Nie można też wszystkiego mierzyć kryteriami ekonomicznymi i zyskiem - zaznaczał kaznodzieja.
Moment poświęcenia sztandaru gdańskiej Caritas ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Zachęcam wszystkich cierpiących, chorych i starszych, aby świadomie włączyli swoje cierpienie w mękę i śmierć Chrystusa, przysparzając wiele dobra ludowi Bożemu, przyczyniając się do uświęcenia grzeszników - mówił do zgromadzonych w katedrze.
Połączona z sakramentem namaszczenia chorych uroczystość była też dziękczynieniem za peregrynację figury Matki Bożej z Lourdes, którą zorganizowała gdańska Caritas z okazji 25-lecia swojego istnienia. - Figura przebyła w tym czasie ponad 6 tys. km. Nawiedziła w naszej archidiecezji 37 kościołów, 17 placówek dla chorych i niepełnosprawnych oraz 15 kaplic zakonnych. Tam chorzy i zdrowi, młodzi i starzy, duchowni i świeccy, strapieni i smutni oczekiwali od niej pocieszenia i wstawiennictwa - opowiadał metropolita.
Na zakończenie uroczystości przed wizerunkiem MB z Lourdes abp Głódź zawierzył Maryi wszystkich chorych i tych, którzy im posługują. - Maryjo, Ty przynosisz nadzieję, przywracasz zaufanie, umacniasz miłość i wiarę. Przybądź z pomocą nam, grzesznym ludziom, modlącym się przed Twoim wizerunkiem. Daj nam odwagę przemiany, pokorę, skruchę i wytrwałość w modlitwie. Prowadź nas do odkrycia Tego, który jest źródłem życia wiecznego - Twojego Syna Jezusa Chrystusa - modlił się hierarcha.
Arcybiskup poświęcił sztandar gdańskiej Caritas. - Struktura Caritas przez ćwierćwiecze wrosła w rzeczywistość naszej archidiecezji poprzez modlitwę, czyny, dzieła miłosierdzia. Także poprzez pomysły i akcje, które pobudzały wyobraźnię miłosierdzia. Gratuluję ks. dyrektorowi Januszowi Steciowi, który jest animatorem tych wszystkich poczynań w ciągu ostatnich 8 lat. Od dzisiaj sztandar Caritas będzie ich znakiem i symbolem, który przysparza tożsamości strukturom - zaznaczył metropolita.