Półkolonie w szkołach, zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne, komputerowe, warsztaty muzyczne, pływanie za złotówkę, a nawet zimowa szkoła ratownictwa, nurkowanie i podwodny hokej - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w Trójmieście na dwutygodniową labę.
"Basen za zeta" należy do najpopularniejszych punktów programu ferii z MOSiR w Gdańsku. Co roku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem młodych gdańszczan. Od 15 do 19 oraz od 22 do 26 lutego dzieci i młodzież szkolna w wieku od 7 do 16 lat będą mogły korzystać z basenu pływackiego na gdańskim Chełmie (ul. Chałubińskiego 13) za symboliczną opłatą 1 zł. Wejście będzie uwarunkowane okazaniem ważnej legitymacji szkolnej. Zajęcia będą odbywały się od godz. 8, z ostatnim wejściem o godz. 13 (wejścia o pełnych godzinach, każde na 45 minut). Pierwszeństwo do skorzystania z akcji mają grupy zorganizowane. Ponadto w czasie ferii wszyscy chętni będą mogli przystąpić do egzaminu na kartę pływacką i specjalną kartę pływacką. W tym celu należy zgłosić się do ratowników.
Wśród kolejnych najciekawszych propozycji na liście gdańskich atrakcji znajdują się te zaproponowane przez Pałac Młodzieży. Będą to zajęcia muzyczne, plastyczne, komputerowe, sportowe, taneczne, świetlicowe, wyjście do muzeów i kina. Chętni będą mogli skorzystać m.in. z zajęć, podczas których nauczą się, jak stworzyć i pisać bloga.
Gdańska Galeria Miejska zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty plastyczne – zajęcia dla dzieci z ceramiki i linorytu. Oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska również zapraszają na edukacyjne zajęcia dla półkolonii oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, podczas których poznają historię związaną z miastem i morzem. Centrum Hewelinanum proponuje "Robo-Show", czyli możliwość spotkania i porozmawiania z nowymi, technologicznie zaawansowanymi mieszkańcami centrum – robotami.
Na "Zimę w Stoczni" zaprasza Europejskie Centrum Solidarności – to cykl niezwykłych warsztatów, na które obowiązują zapisy. Ciekawie też prezentuje się oferta rozrywkowa Stadionu Energa Gdańsk, przygotowana specjalnie dla całych rodzin. Do dyspozycji odwiedzających "Fun Arena" zostaną oddane godzinne tematyczne trasy zwiedzania stadionu.
Gdynia również przygotowała sporo atrakcji dla swoich mieszkańców. Dla najmłodszych Muzeum Marynarki Wojennej w trakcie gry fabularnej przewidziało scenariusz, w którym będą się oni mogli wcielić w morskich awanturników, zostać dowódcami flot w grze planszowej lub poszukiwać ukrytego skarbu. Ferie na "Fali Światła i Dźwięku" w Centrum Nauki "Experyment" w Gdyni odkryją tajemnice akustycznych i świetlnych fal. W "experymentalnym" laboratorium uczestnicy poprzez eksperymenty i zabawę z pryzmatami czy hologramami, a także przeprowadzając doświadczenia i obserwując drganie cząsteczek, będą mieli szansę stać się ekspertami i popłynąć na fali światła i dźwięku.
Pracownia artystyczna "Terefere" proponuje warsztaty podróżnicze czy warsztaty rysunkowe dla fanów komiksów. Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia sportowo-rekreacyjne, a także teatralne, plastyczne czy językowe. Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zadba, aby w czasie ferii uczestnicy warsztatów zdobyli szerszą wiedzę o mieście, które w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny.
Jest też wyjazdowa oferta religijna. Do spędzenia czasu poza miastem zaprasza "Szkoła uczniów Chrystusa". Są to rekolekcje, które odbywać się będą w szkole w Sychowie (miejscowość położona ok. 10 km od Wejherowa) od 21 lutego do 26 lutego. Na spotkanie zapraszają ks. Krzysztof Pasek i ks. Mateusz Zawadzki. Uczestnikami mogą być uczniowie II i III klas gimnazjum oraz liceum. Rekolekcje potrwają 5 dni.
Warto również zapoznać się z ofertą Biblioteki Sopockiej, czyli "Sopoteki". MOSiR proponuje ciekawe zajęcia ruchowe – turnieje piłki nożnej halowej, koszykówki czy turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców. Przy Kąpielisku Morskim Sopot przez całe ferie w godz. 11.30–20 będzie czynne lodowisko. Bogatą ofertę przygotował również Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie.
Poza bezpłatnymi zajęciami w szkolnych placówkach, sopockie instytucje przygotowały ciekawą, ale płatną formę wypoczynku. Uczniowie będą m.in. mieli okazję wziąć udział w warsztatach dźwiękowych dla dzieci i młodzieży w wieku 8–16 lat w pracowniach Opery Leśnej, zorganizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART. "Młode Atelier" zaprasza na zajęcia wokalne, ruchowe i dźwiękowe.