Nowy numer 30/2021 Archiwum

Mały symbol miłosierdzia

Każdego roku, rozliczając się z urzędem skarbowym, mamy szansę przekazać 1 proc. naszego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego.

W naszej archidiecezji taką organizacją od 2005 roku jest także Caritas. Przekazanie 1 proc. nic nie kosztuje, a można w ten sposób realnie pomóc. Działalność Caritas wychodzi daleko poza mury siedziby placówki. To szereg przedsięwzięć realizowanych codziennie w różnych miejscach. Dzięki tym wpłatom Caritas może dofinansowywać działalność świetlic oraz ośrodków dla dzieci i młodzieży, także niepełnosprawnej. – Dofinansowanie pozwala zapewnić im spotkania w świetlicach czy wyjazdy na wypoczynek latem i zimą. Ten – mogłoby się wydawać – mały gest w postaci 1 proc. to dla nas bardzo realna pomoc, którą możemy przełożyć na konkretne działania w archidiecezji – podkreśla ks. Piotr Brzozowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Działania Caritas to także znaczące wsparcie Domu Samotnej Matki Caritas w Gdańsku, gdzie schronienie znajdują kobiety silnie doświadczone przez los – samotne matki i kobiety w ciąży zagrożone bezdomnością, które w obliczu macierzyństwa nie mogą liczyć na pomoc najbliższych. Pieniądze pozwalają na całodobową opiekę nad nimi, sprawiają również, że siostry zakonne czuwają przy oknie życia.

Caritas otacza opieką również osoby w paliatywnym etapie choroby, którym pomocy udziela się w Domu Hospicyjnym Caritas im. św. Józefa w Sopocie. Tam znajdują nie tylko ulgę w cierpieniu fizycznym, ale także wsparcie duchowe. Opieką otaczane są także rodziny i najbliżsi pacjentów.

– Jeżeli w rocznym zeznaniu nie wskażemy organizacji pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć, wtedy cały nasz podatek trafi do urzędu skarbowego, a wystarczy jedynie wpisać nasz numer KRS, żeby pomóc nam w naszych działaniach. To jest to „ziarenko do ziarenka”, z którego można uzbierać konkretny plon. Bo caritasowska pomoc to nie jednorazowa akcja, ale całoroczne, szeroko rozumiane wsparcie dla najbardziej potrzebujących – dodaje ks. Brzozowski.

Każdy, kto chciałby mieć wkład w powyższe działania, może zadeklarować przekazanie 1 proc. swojego ubiegłorocznego podatku na Caritas Archidiecezji Gdańskiej: KRS nr 0000247280. Więcej informacji o działaniach Caritas na stronie internetowej: gdansk.caritas.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama