Nowy numer 08/2024 Archiwum

Piłkarze w koszulkach z podobizną "Łupaszki"

- To dla nas wielki zaszczyt, że możemy w ten sposób uczcić tak istotny dla Polaków dzień - powiedział Piotr Nowak, trener Lechii Gdańsk.

Przed meczem z Piastem Gliwice 27 lutego piłkarze Lechii Gdańsk wyjdą na rozgrzewkę w koszulkach z podobizną żołnierza niezłomnego majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Akcja ta jest związana z upamiętnieniem przez klub Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.

Okolicznościowe koszulki 25 lutego na ręce Piotra Nowaka, szkoleniowca biało-zielonych, przekazał dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku.

- Klub Lechii Gdańsk sam wyraził chęć włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To ważny gest w kierunku prawdy historycznej ze strony biało-zielonych - podkreśla historyk.

- Piłkarze włożą koszulkę z podobizną polskiego bohatera. Będąc idolami dla wielu młodych ludzi popularyzują w ten sposób dokonania tej wyjątkowej postaci oraz wskazują na pewne wzorce zachowań, które warto naśladować - dodaje. 


Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" żył w latach 1910-1951. Był oficerem Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku. Od 1940 roku działał w konspiracyjnym Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. W latach 1943-1944 dowodził oddziałem AK na Wileńszczyźnie. Następnie był dowódcą V Brygady Wileńskiej AK operującej na Pomorzu w latach 1945-1947. Został aresztowany 30 czerwca 1948 roku.

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku. W 2013 roku jego szczątki odnaleziono w kwaterze "Ł" na wojskowym cmentarzu na Powązkach w Warszawie. Major "Łupaszka" został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari, a pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama