Nowy numer 15/2024 Archiwum

Jesteśmy gotowi!

- Nasza archidiecezja spodziewa się około 10 tys. pielgrzymów z różnych stron świata m.in. z Peru, Meksyku czy Martyniki. Jesteśmy gotowi na ich przyjęcie - mówi ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny koordynator ds. ŚDM.

W parafii pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie 15 marca odbyło się kolejne spotkanie przygotowujące archidiecezję gdańską do Światowych Dni Młodzieży. Wzięli w nim udział księża i zakonnicy pracujący z młodzieżą, przedstawiciele wspólnot, wolontariusze i uczestnicy poprzednich ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka zaplanowane zostały na 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie. Natomiast w całym kraju w dniach 20-25 lipca odbędzie się "Tydzień w diecezjach". Co dla pielgrzymów z całego świata przygotowała archidiecezja gdańska?

- Dniem kulminacyjnym wizyty młodych będzie sobota 23 lipca. Rozpocznie się on na Placu Solidarności od Litanii Narodów, czyli wspólnej modlitwy pielgrzymów i mieszkańców miasta w intencji świata i swoich ojczyzn. Następnie spod Pomnika Poległych Stoczniowców wyruszy marsz pod nazwą "Parada świętych", który zatrzyma się w bazylice Mariackiej. Tam odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity gdańskiego. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich mieszkańców Pomorza - mówi ks. Nowak.

Tego samego dnia po południu na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się Festiwal Młodych. - Dwa profesjonalne zespoły muzyczne przygotują prosty program ewangelizacyjny, na który złożą się uniwersalne pieśni, znane wszystkim na świecie. Chcemy, żeby każdy bez wyjątku włączył się do wspólnego śpiewania - podkreśla diecezjalny koordynator ŚDM.

Pozostałe dni pielgrzymi spędzą aktywnie w parafiach. - Przygotowaliśmy bogaty program ewangelizacyjny i integracyjny. W czasie wolnym nasi goście w towarzystwie wolontariuszy będą mogli zwiedzić naszą archidiecezję. Pokażemy pielgrzymom miejsca kultu - kościoły, kaplice, kalwarie, ale także miejsca pamięci i zabytki. Dzięki współpracy z miastami zostaną wydane specjalne informatory turystyczne - mówi duchowny.

Dodatkowo ks. Nowak udzielił zebranym na spotkaniu informacji o bezpieczeństwie uczestników ŚDM, wolontariacie, transporcie do Krakowa oraz współpracy z samorządami miast i gmin.

Więcej informacji TUTAJ i TUTAJ.

Więcej na temat przygotowań archidiecezji gdańskiej do ŚDM w 13. numerze "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy