Nowy numer 37/2021 Archiwum

Tak pomagają!

Już od 4 lat w Wielkim Poście w wielu parafiach archidiecezji gdańskiej sprzedawane są wielkanocne baranki. Akcja zainicjowana przez Caritas cieszy się niesłabnącą popularnością.

– Początkowo rozprowadzane przez nas baranki były tradycyjne – wykonane z cukru. Ta forma nie przypadła parafianom jednak za bardzo do gustu – wyjaśnia ks. Piotr Brzozowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Zdecydowano, że cukier ustąpi miejsca białej czekoladzie. Jednak nie o walory estetyczno-smakowe chodzi w tej akacji, a o cel, na jaki przeznaczone są pieniądze ze sprzedaży.

– Czekoladowy baranek kosztuje tylko 4 zł, z czego 3 zł wraca do Caritas, a 1 zł zostaje na dzieła miłosierdzia w parafii. – My, jako Caritas, również przeznaczamy zebrane pieniądze na wszelką działalność charytatywną. W okresie świąt Wielkanocnych będzie to przygotowanie śniadania dla samotnych, ubogich i bezdomnych z Trójmiasta, którzy będą mogli zasiąść przy wspólnym stole w sopockiej siedzibie Caritas. Zebrane pieniądze zostają również przeznaczone na wielkanocne paczki dla potrzebujących – wyjaśnia ks. Brzozowski. Archidiecezjalna Caritas przygotowała ok. 8 tys. czekoladowych baranków, które następnie trafiły do zainteresowanych przedsięwzięciem parafialnych zespołów Caritas.

– Już prawie wszystkie baranki zostały rozdane do parafii, gdzie będą sprzedawane. Dla nas niezwykle istotnym elementem akcji jest to, że część pieniędzy zostaje w parafii. Chcemy bowiem, żeby baranki były konkretnym narzędziem, które otrzymują parafialne zespoły Caritas. Dzięki temu będą mogły zrealizować chociaż część lokalnych przedsięwzięć na rzecz potrzebujących. Poza tym te nasze baranki naprawdę ładnie się prezentują i można śmiało postawić je na wielkanocnym stole albo umieścić w koszyczku – podkreśla zastępca dyrektora.

Oprócz sprzedaży wielkanocnych baranków, PZC włączają się także w inne pomocowe akcje. Jedną z nich jest zbiórka żywności w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak, pomagam". Akcja przeprowadzona została na początku marca, w 130 sklepach na terenie całej archidiecezji. W zbiórce uczestniczyło 1859 wolontariuszy. Łącznie zebrano 27 206 kg żywności. Z otrzymanych produktów Caritas przygotuje paczki świąteczne dla osób potrzebujących, a także wesprze całoroczne jadłodajnie działające na terenie Gdańska, Sopotu i Wejherowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama