Nowy numer 38/2021 Archiwum

Młodzież w wojskowych mundurach

W piątek, 18 marca zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy 49. Bazą Lotniczą w Pruszczu Gdańskim, a IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Przedmiotem porozumienia jest powstanie i funkcjonowanie pierwszej w mieście klasy wojskowej o profilu lotniczym.

- Z naszego doświadczenia wiemy, że młodzi dobrze czują się w mundurze. W naszej placówce możemy pochwalić się rozległym spektrum profilowanych klas związanych ze służbami mundurowymi, a każda rekrutacja pokazuje, że zainteresowanie taką ofertą edukacyjną jest. Coraz większa liczba młodych chce związać swoją przyszłość z mundurem - mówi Beata Czaja, zastępca dyrektor.

Porozumienie ze strony Miasta Gdańska podpisał Piotra Kowalczuka zastępcy prezydenta ds. polityki społecznej.

- To już kolejny krok jaki poczyniła IV LO w kierunku rozwoju oferty edukacyjnej. Po policji, służbie więziennej, służbie granicznej i straży miejskiej otwierają nowe możliwości by przygotować do pracy w zawodowej armii. To dobra wiadomość, gdyż poza sztabem w Gdańsku nie ma już jednostki wojskowej. Praca w służbach mundurowych daje gwarancję stabilności, satysfakcji i ciągłego rozwoju. Kolejny raz potwierdzenie znajduje maksyma pracodawców „masz zawód i praktykę masz pracę” - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Nauka w klasie wojskowej o profilu lotniczym wystartuje już we wrześniu tego roku. Limit przyjęć to 30 osób.

- Młodzież starająca się o przyjęcie do nas musi pamiętać, że ważnym elementem związanym z tym profilem jest sprawność fizyczna. Dobrze więc, gdyby kandydat był uczniem aktywnie uczestniczącym w zajęciach wychowania fizycznego - podkreśla B. Czaja.

Dodatkowo kandydaci muszą liczyć się z rozszerzoną matematyką, fizyką bądź geografią oraz wiodącym językiem angielskim. - Rozszerzenia narzuciła jednostka wojskowa, a to dlatego, że przygotowujemy uczniów do kontynuowania nauki zarówno w szkolnictwie cywilnym, jak i w wojskowym - podkreśla zastępca dyrektora.

Treść porozumienia   Treść porozumienia
Justyna Liptak /Foto Gość
W klasie wojskowej o profilu lotniczym przewidziano trzy bloki zajęć -  ogólnowojskowy, lotnictwa wojskowego, a także lotnictwa cywilnego. Stąd w realizację przedsięwzięcia włączył się również Aeroklub Gdański.

- Po naszej stronie leży, aby w ciągu 3 lat nauki uczniowie poznali cały program szkolenia do licencji pilota turystycznego i szybowcowego. Chętni po takim przygotowaniu teoretycznym będą mogli kontynuować szkolenie praktyczne - wyjaśnia Joanna Jakubowska, dyrektor AG.

Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu na terenie 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego oraz Aeroklubu Gdańskiego. - Uczniowie będą mogli dosłownie dotknąć przekazywanej im wiedzy - zachęca mjr Rafał Myrcik.

Więcej o nowej klasie wojskowej w 13. numerze "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama