- Najważniejsze jednak, że wierni archidiecezji wyszli naprzeciw potrzeb związanych z ŚDM. Ponad 90 proc. pielgrzymów zostanie przyjętych w naszych domach. Bardzo serdecznie za to dziękuję - mówił podczas konferencji prasowej abp Sławoj Leszek Głódź.
Księża odpowiedzialni za przygotowania do diecezjalnego etapu ŚDM, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz koordynatorzy ze służb mundurowych wzięli udział w spotkaniu, które odbyło się w oliwskiej auli Jana Pawła II. Wydarzeniu przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. - Pamiętajmy, że Trójmiasto jest miejscem atrakcyjnym w wymiarze międzynarodowym. Według obecnych danych, przybędzie tu 4,5 tys. pielgrzymów z 23 krajów. Dzisiaj zostały dopięte sprawy współpracy z samorządami. W te przygotowania włączyły się wszystkie służby - mówił po spotkaniu abp Sławoj Leszek Głódź.
- Równolegle idzie część duchowa przygotowań. Jesteśmy w programie uroczystości związanych z chrztem Polski, które odbędą się w Gnieźnie, Poznaniu, a także na wzgórzach św. Wojciecha w Gdańsku. Ostatnie dni lipca będą najbardziej pracowite - dodał metropolita.
Na początku konferencji ks. Krzysztof Nowak przybliżył program diecezjalnego etapu ŚDM. Mówił także o sprawach dotyczących bezpieczeństwa pielgrzymów. Jak ujawnił, na przełomie maja i czerwca będzie zorganizowane szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i wykrywania zagrożeń terrorystycznych. Przejdą je przede wszystkim wolontariusze posługujący 23 lipca, podczas Festiwalu Młodych.
- Wszelkie imprezy masowe są obecnie obarczone dodatkowym ryzykiem terroryzmu. Uwaga skupiona jest na Krakowie, ale są wytężone starania, by zapewnić bezpieczeństwo także pielgrzymom, którzy do nas przybędą. Nie jest to liczba problematyczna - mówił ks. Robert Jahns, odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczestników spotkania. Wśród tematów znalazły się też relacje dotyczące m.in. rejestracji grup, stanu rozmów z przedstawicielami kolei, liturgii, przygotowania duchowego, szkoleniach wolontariatu.
Spotkania były okazją do wymiany osobistych spostrzeżeń dotyczących stanu przygotowań do ŚDM ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Głos zabrali także przedstawiciele służb mundurowych. - To jest masowe spotkanie dużej rangi. Dla nas jednak jest to standard, który dobrze przygotujemy - mówił st. bryg. Andrzej Rószkowski, komendant wojewódzki PSP. - Jesteśmy przygotowani pod każdym względem. Stale współpracujemy ze stroną kościelną. Problemy są rozwiązywane na bieżąco. W sprawach zabezpieczenia antyterrorystycznego ściśle współpracujemy z ABW i innymi służbami. W naszych strukturach są także specjalne jednostki związane z działami antyterrorystycznymi - podkreślał mł. insp. Dariusz Partacz, naczelnik sztabu komendy wojewódzkiej.
Według oceny władz samorządowych, stan przygotowań do wizyty pielgrzymów jest bardzo dobry. - Przygotowania w gruncie rzeczy są zapięte. Ustalenia poczynione są w najmniejszych detalach. Chcemy przygotować się nie tylko od strony technicznej. Mamy świadomość jej szczególnego charakteru. Chcemy, żeby pielgrzymi wyjeżdżali z naszych miast z poczuciem, że warto tu wracać. To szczególna okazja, byśmy mogli się zaprezentować jako region - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, zaznaczał, że samorządy aktywnie włączają się w przygotowania. - Gdańsk ma szczególną rolę podczas tego spotkania. To tutaj odbędą się główne spotkania. Zostało podpisane z Kościołem porozumienie dotyczące przygotowania sceny i nagłośnienia. Przeznaczono na nie konkretne sumy - zaznaczał.