Nowy numer 37/2021 Archiwum

Polskie służby muszą być czujne

O zamachach w Brukseli z dr. Wojciechem Grabowskim, specjalistą ds. terroryzmu, wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawia Jan Hlebowicz.

Jan Hlebowicz: Po zamachach w Paryżu miejscem szczególnie zagrożonym terroryzmem wydawała się właśnie Bruksela. Z tego powodu przedsięwzięto szczególne środki ostrożności. Mimo to do zamachów doszło...

Wojciech Grabowski: Rzeczywiście, po zamachach w Paryżu miała miejsce szeroko zakrojona akcja służb specjalnych zarówno we Francji, jak i w Belgii. Jednak trzeba pamiętać, że tamte działania wywiadów nie doprowadziły do rozbicia komórek terrorystycznych. Pytanie, czy belgijskie służby wiedziały, że zamach jest przygotowany? Czy wystarczająco dokładnie monitorowały dzielnicę Molenbeek, gdzie żyją ludzie podejrzani o terroryzm? Być może dzisiejsze zamachy są odpowiedzią na skuteczne działania wywiadów. Zamachowcy mogli dojść do przekonania: "Antyterroryści są coraz bliżej. Jeśli teraz nie przeprowadzimy ataku, to nie przeprowadzimy go już w ogóle".

Nie ma chyba wątpliwości, że ataki terrorystyczne w Brukseli to odpowiedź na piątkowe aresztowanie koordynatora ubiegłorocznych zamachów w Paryżu Salaha Abdeslama?

Salah Abdeslam mieszkał w dzielnicy Molenbeek. Miał świadomość, że jest intensywnie poszukiwany i jestem przekonany, że nie siedział z założonymi rękami. Najprawdopodobniej przygotowywał kolejny zamach. Tym bardziej uważam, że dzisiejsze wydarzenia w stolicy Belgii należy powiązać z jego zatrzymaniem. Czy za atak terrorystyczny odpowiedzialna jest komórka, którą kierował? A może zamachu dokonała inna organizacja, podzielająca ideologię Salaha? Tego jeszcze nie wiemy.

Jakie wnioski z tego zamachu powinna wyciągnąć Europa? Belgijskie władze, mimo szczególnych środków ostrożności, nie powstrzymały terrorystów. Czy istnieje sposób, by zabezpieczyć się przed atakami terrorystycznymi?

Pytanie brzmi, czy służby i państwa europejskie dostatecznie dokładnie kontrolują powroty do Europy przeszkolonych na wojnie w Syrii i Iraku bojowników islamskich. W moim przekonaniu, jeszcze bardziej niż dotychczas należy wzmocnić kontrole graniczne oraz uściślić procedury kontrolowania. Z drugiej strony niezwykle ważna jest asymilacja imigrantów muzułmańskich w społeczeństwach państw europejskich. Wiele cennych informacji dla wywiadu może pochodzić właśnie od zasymilowanych muzułmanów, którzy będą wyczuleni na wszelkie niepokojące zachowania czy działania w swoim najbliższym otoczeniu. Jednym z najważniejszych elementów działań podejmowanych przez służby jest zwalczanie korzeni, przyczyn terroryzmu.

Przy kolejnych zamachach w Europie jak bumerang wraca pytanie o bezpieczeństwo Polski. Szczególnie w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Polska jest zagrożona zamachami terrorystycznymi przynajmniej od 2001 roku. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zdarzały się przypadki wykrywania komórek terrorystycznych na terenie naszego kraju, które zamierzały przedostać się do Europy, a także osób planujących udział w wojnie w Syrii. Wydarzenia, które czekają nas w tym roku, tj. zjazd NATO oraz ŚDM, podnoszą rangę Polski na arenie międzynarodowej. Tym samym jeszcze bardziej jesteśmy narażeni na atak terrorystów. Polska we współpracy ze służbami europejskimi powinna zrobić wszystko, by do zamachu nie dopuścić. Nasi antyterroryści muszą być czujni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  22.03.2016 16:22
  "Wydarzenia, które czekają nas w tym roku, tj. zjazd NATO oraz ŚDM podnoszą rangę Polski na arenie międzynarodowej. Tym samym jeszcze bardziej jesteśmy narażeni na atak terrorystów. Polska we współpracy ze służbami europejskimi powinna zrobić wszystko, by do zamachu nie dopuścić. Nasi antyterroryści muszą być czujni."

  Mamy w Polsce takich co im się polski majdan marzy, a ponieważ swojskich bojowników o postęp i demokrację jakby brak, to mogą przez znajomych znajomych, na zasadzie przysługa za przysługę, profesjonalistów od mokrej roboty nie tyle zaprosić, co robotę nadać, transport, wikt i opierunek zabezpieczyć.

  Jeśli się pamięta o smoleńskiej "katastrofie" i "seryjnym samobójcy", to widzi się jak silną motywację mają.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama